MI AZ AZ ERASMUS + PROGRAM?
Az Erasmus+ az Európai Unió mobilitási programja, mely az oktatást, a képzést, az ifjúsági területet és a sportot támogatja. A program keretein belül lehetőséged nyílik egy szemesztert vagy akár egy teljes tanévet eltölteni egy másik európai országban, úgy, hogy a helyi egyetem teljes jogú polgárává válsz. Viszont ha egy évre szeretnél menni, akkor az ELTE csak akkor tud támogatni ha a két szemeszter ideje alatt különböző egyetemeken fogsz tanulni.
MIKOR LEHET JELENTKEZNI ERASMUSRA?
Erasmusra minden év februárjától márciusig a Mobility Online-on keresztül kell leadni a jelentkezést fontos szem előtt tartani, hogy félévente csak egyszser van pályázási időszak. A fő időszak februárban történik, amikor bárhova van lehetőséged jelentkezni. Valamint szeptemberben van egy pótpályázati időszak is, viszont ilyenkor már csak az üres helyekre tudsz pályázni.
HOGYAN TÖRTÉNIK A JELENTKEZÉS?
Mikor elkezdődik a pályázás, Mobility Online felületen tudsz jelentkezni (MOBILITY-ONLINE login) ahol még a belépés előtt letölthetsz majd egy használati útmutatót a felület könnyebb használatához.
MELYEK AZ ELÉRHETŐ KÜLFÖLDI PARTNEREGYETEMEK?
Azt, hogy az adott évben melyik egyetemekre lehet beadni a pályázatot, csak akkor derül ki, mikor elkezdődik a jelentkezés -viszont nagy változások általában nem szoktak történni, így valószínű, hogy idén is ugyanazok lesznek, mint tavaly. A tavalyi partneregyetemek listáját ezen a linken le tudod tölteni, (figyelj oda, hogy csak azokat a helyeket vedd számításba, amelyekkel a PPK-nak van partnerkapcsolata!): iialista_20240826.xlsx Előfordulhatnak változások, de általában ugyanaz szokott lenni a lista, mint ami előző évben, így valószínű, hogy 2024 februárjában is ezekre a helyekre lehet majd jelentkezni. A tervezésnél vedd figyelembe, hogy a helyek száma különbözik annak fényében, hogy milyen képzési szinten tanulsz, tehát MA-s hallgatóként valószínűleg kevesebb külföldi egyetem tud fogadni, mint BA-sként.
MIT KELL TENNEM A PÁLYÁZAT BENYÚJTÁSÁHOZ?
A részletesebb bírálati szempontrendszert itt érheted el: bírálati szempontok_2024_ősztől_mód.xlsx
Motivációs levél és/vagy tanulmányi terv: ebben azt kell leírnod, hogy miért éppen az adott országot, egyetemet választottad, legyen szó akár szakmai érdeklődésről, akár személyes élményekről. Néhány sorban kell összefoglalni a személyes és szakmai motivációkat, célkitűzéseket, amelyben célszerű konkrét tantárgyakat is felsorolnod, amik az adott egyetemen felkeltették az érdeklődésed (az egyetem honlapján tájékozódhatsz ezekről). Valamint ha minden pályaterületről megpályázhatő egyetemre jelentkezel de cask is ebben az esetben akkor, ehhez egy formanyomtatványt kell használnod, és mindhárom megjelölhető egyetemhez különböző motivációkat fogalmazhatsz meg. Ebben az esetben ezen a linken találhatsz több információt: Erasmus+ részképzés minden tématerületre vonatkozó keretmegállapodás keretében
Szakmai önéletrajz: ebben feltüntetheted, hogy eddig mi mindenben vettél részt, beleértve a sportversenyeket előadást, plakátot tudományos konferenciákon vagy önkéntes tevékenységeket. De csak akkor ha ezeket már ELTE-s egyetemi polgárként szerezted.
Pontokat igazoló dokumentumok: a lentebb található összefoglalás megmutatja, hogy milyen címeken kaphatsz pontokat a pályázás során. Ahhoz, hogy az eddigi szakmai tapasztalatotokért, gyakorlataidért, sporttevékenységedért vagy önkéntes munkádért megkapd a neked járó pontokat, szükséges az adott munkahelytől, klubtól, szervezettől egy igazolás.
MIRE HÁNY PONTOT KAPHATOK?
A bírálati szempontokat ezen a linken találhatod meg: bírálati szempontok_2024_ősztől_mód.xlsx
Tanulmányi pontok:
A tanulmányi pontokat az elmúlt két (elsőéves jelentkezőknél egy) féléved átlagát veszik figyelembe, és az alábbi rendszer szerint pontozzák:
5.0 | 20 |
4.99-4.95 | 19 |
4.94-4.9 | 18 |
4.89-4.85 | 17 |
4.84-4.8 | 16 |
4.79-4.75 | 15 |
4.74-4.7 | 14 |
4.69-4.65 | 13 |
4.64-4.6 | 12 |
4.59-4.55 | 11 |
4.54-4.5 | 10 |
4.49-4.4 | 9 |
4.39-4.3 | 8 |
4.29-4.2 | 7 |
4.19-4.1 | 6 |
4.09-4.0 | 5 |
0-3.99 | 0 |
Nyelvtudás (max. 20 pont)
Mielőtt eldöntöd, hogy melyik helyeket jelölöd meg a preferencia sorrendedben, mindenképpen nézd meg, hogy az adott egyetemen milyen nyelven oktatják a nemzetközi diákokat. Ezt legegyszerűbben a választott egyetem honlapján tudod ellenőrizni, ahol minden bizonnyal található olyan, vagy hasonló opció a menüsoron, hogy „For international students”. Ez azért fontos, mert amennyiben rendelkezel felsőfokú nyelvvizsgával az adott nyelvből, az Erasmus jelentkezéskor maximum pontot fogsz kapni a nyelvtudásodra. Ezenkívül a következő nyelvtudási szintekre kaphatsz pontokat:
Felsőfokú nyelvvizsga a tanulmányok nyelvéből: 20 pont
Középfokú nyelvvizsga a tanulmányok nyelvéből: 12 pont
Nyelvvizsga más nyelvből; felsőfokú: 10 pont, középfokú:5 pont
Motivációs levél (max. 10 pont)
0 pont: a motiváció nem tartalmaz konkrétumokat, nincsenek szakmai célok meghatározva
2 pont: átlagosan megfogalmazott, feltűnően rövid terjedelmű, igen kevés konkrétumot és szakmai célt tartalmazó munkaterv
4 pont: átlagosan megfogalmazott motiváció, a munkaterv céljaiban általános, bár tartalmaz néhány konkrétumot (pl. utalás teljesítendő kurzusokra)
6 pont: megalapozott szakmai és személyes motiváció, de céljaiban még általános, nem kellően kifejtett munkaterv (pl. teljesítendő kurzusok felsorolása, ezek illeszkedése a tanulmányokhoz nincs kellőképpen kifejtve)
8 pont: átgondolt, tartalmas motiváció és munkaterv, megfogalmazásában és a szakmai célok meghatározásában igényes, konkrétumokat tartalmazó, ígéretes pályázat (pl. teljesítendő kurzusok felsorolása, ezek illeszkedése a tanulmányokhoz)
10 pont: alaposan átgondolt, meggyőzően kifejtett motiváció és ehhez illeszkedő konkrét szakmai tevékenység és szakmai perspektíva meghatározása a munkatervben; a pályázati tevékenység hozzájárul a szakdolgozat/disszertáció elkészítéséhez
Szakmai tevékenység (max. 30 pont)
OTDK/ETDK helyezés vagy különdíj: 10 pont
OTDK/ETDK, TDK részvétel: 5 pont
Egyéb tudományos versenyen helyezés: 5 pont
Tudományos/oktatási publikáció (MTMT-ben regisztrált): 10 pont
Ismeretterjesztő publikáció (MTMT-ben regisztrált): 5 pont
Szakmai gyakorlat (pl. kutatásban való részvétel, munkavégzés az adott területen): 3/5 pont (fél évnél kevesebb: 3; több: 5)
ELTE-s tanulmányok alatt elért kiemelkedő sportolói eredmény:
– magyar felnőtt vagy utánpótlás válogatottság, vagy magyar felnőtt illetve utánpótlás országos bajnokságon elért 1-8 hely, vagy a Magyar Egyetemi Országos Bajnokságon elért 1-3 helyezés: 10 pont
– minősített első osztályú sportoló (csapatsportágban NB1, illetve NB1/b), de nem érte el a fenti eredmények egyikét sem: 5 pont
– Budapesti Egyetemi Bajnok, vagy Budapest Bajnokság 1. helyezettje, vagy másodosztályú minősítés (csapatsportágban NB2): 3 pont
ELTE-s tanulmányok alatt végzett nemzetközi művészeti tevékenység: 3 pont
- Közéleti tevékenység (max. 20 pont)
Hallgatói Önkormányzat tisztségviselője illetve bizottsági tag – 10 pont
Egyéb HÖK tevékenység (Animált Kör, Delegált Kör, Demonstrátori Kör tagság (intézet vagy tanszék igazolja vissza), felvételi eljárásban képviselőként való részvétel (min. 10 óra) – HÖK/DÖK/Nemzetközi Iroda igazolja) – 5 pont
Kari mentori tevékenység (HÖK mentor; SH mentor; ELTE ambassador) – 5 pont
ESN tevékenység – 4-12 pont (a kari ESN pontozza a saját szempontrendszere szerint)
Kortárs segítő – 5 pont
Legalább 30 órás önkéntes munka (szervezetenként egy igazolás elfogadható, de több szervezettől is lehet; az órák száma összeadható) – 5 pont
Posztmobilitás tevékenység (előadás/beszámoló nyílt napon/szakos tájékoztatón) (1 vagy 2 alkalom; igazolást a HÖK Külügyi Bizottság vagy a Nemzetközi Iroda vezetője adhat) – 1-2 pont
„Class representative” (HÖK igazolja) – 5 pont
Media group tevékenység (HÖK pontozza a saját szempontjai alapján) – 0-5 pont
- Első Erasmus
Aki korábban nem vett részt az Erasmus programban, a fentiek alapján elért pontszámához plusz 20%-ot számítunk be (csak az, aki egyáltalán nem volt még).
MELYIK EGYETEMEKRE ÉRDEMES JELENTKEZNI?
Egy helyre egy félévben általában 2 (MA-n 1) hallgató utazhat ki –ez az a két hallgató lesz, aki az adott helyre jelentkezők közül a legmagasabb pontszámot érte el.
Mivel rengeteg különböző diák rengeteg különböző motivációval adja be a jelentkezést Erasmusra, nem lehet előre tudni, hogy melyik évben melyik egyetemre szeretnének sokan menni. Előfordulhat, hogy az egyik évben pl. Berlin és Varsó a legnépszerűbb, máskor pedig pl. Barcelonába és Edinburgh-ba jelentkeznek sokan ; éppen ezért fontos, hogy ne gondold túl a dolgot. Ne próbáld kikövetkeztetni, mások hová akarnak majd menni, arra koncentrálj, hogy a TE személyes és szakmai fejlődésed szempontjából mi lenne az ideális város, egyetem. Ennek eldöntésében segítségedre lehetnek pl. különböző honlapok, ahol rangsorolják az európai egyetemeket aszerint, hogy mennyire színvonalas az oktatásuk.
Az egyetem honlapjára pedig azért is érdemes ellátogatnod, hogy tudd, milyen tantárgyakat kínál az intézmény a szakodon, mert a tanmenetek között lehetnek nagy eltérések; érdemes olyan egyetemeket megjelölnöd, ahol hasonló tárgyak vannak, mint a PPK-n, hiszen hogy ha még van elvégzett kötelező tárgyad a kinti tárgyaid közül legalább kettőt később be kell tudnod számíttatni az itthoni kreditrendszerben. Ha viszont nincsen már kötelező tárgyad akkor ez nem vonatkozik rád és így is ki tudsz utazni. Szintén fontos tudnod hogy legalább 20 kreditet meg kell szerezned. Valamint a PPk mobilitési ablaka is egy lehetőség lehet számodra akkor viszont 30 kreditet kell teljesítened. Viszont pár tárgy esetén nagyobbb rugalmasságot biztosítanak, ezeket itt találod : . Tanulmányok tervezése, I.2.1. pont.
HOGYAN SZEREZHETEK PÉNZÜGYI TÁMOGATÁST A KIUTAZÁSHOZ?
Körülbelül április elején megkapod az értesítést, hogy az általad megjelölt három hely közül melyikre utazhatsz ki. Az Erasmus+ státusz azt jelenti, hogy a Tempus Közalapítványtól a kint tartózkodásod ideje alatt havonta kapsz egy pénzösszeget támogatásként ; ez vagy 600 vagy 540 euró lehet –az, hogy mennyi pénzt kapsz havonta, attól függ, hogy az országban, ahová kiutazol, mennyire drága a lakhatás és a mindennapi megélhetés (Azokban az országokban, ahol az árak hasonlóak a Magyar árakhoz, 540 euróra számíthatsz, a „legdrágább” helyeken pedig, mint pl. Skandináv országok, havi 600 euró jár). A Label-státusz pedig azt jelenti, hogy ugyan kiutazhatsz Erasmusra, mivel a helyed biztosítva van, de a Tempus Közalapítványtól nem kapsz pénztámogatást, ezért a kiutazásodat és a kintlétet magadnak kell finanszíroznod. A Tempus Közalapítvány támogatására nem kell külön jelentkezned, mert ezt az Erasmus+ programba való jelentkezéseddel automatikusan megtetted.
Ezenkívül lehetőséged van Erasmus szociális támogatásra pályázni. Ennek elnyerésével havi 100 eurót kaphatsz; nagyobb eséllyel kaphatod meg ezt a támogatást, amennyiben a PPK-n jogosult vagy Rendszeres szociális támogatásra (amit egyébként szintén megpályázhatsz a kiutazásod idején is). Ezen kívűl többféle támogatásról részletesebb infromációkat itt találhatsz: Erasmus+ kiegészítő támogatások – általános tudnivalók
AZ ÁLTALAM MEGJELÖLT HELYEK KÖZÜL EGYIKRE SEM JUTOTTAM BE. VAN MÉG LEHETŐSÉGEM KIUTAZNI?
Nincs baj, ha a három megjelölt hely közül egyiket sem kaptad meg. Ne keseredj el; előfordulhat, hogy csak peched volt, mert éppen azokra a helyekre jelentkeztek a legtöbben, ahová te is szerettél volna menni, és volt valaki, akinek több pontja volt. Nem érdemes tehát feladni, mert minden évben akadnak megmaradt helyek, amik közül az első három helyről „kicsúszott” hallgatók választhatnak. Így ha nem is az eredetileg választott egyetemekre, de más helyekre még lehetőséged lehet kiutazni. Sőt, a havi pénztámogatásért is eséllyel indulhatsz. Ha azonban úgy döntesz, hogy mégsem akarsz kiutazni arra a helyre, amit végül megkaptál, természetesen lehetőséged van visszamondani az utat, egészen a szerződés aláírásáig. (Lemondani az utat bármikor lehet, viszont ha ezt a szerződés aláírása után teszed meg akkor vissza kell fizetned a teljes vagy részleges ösztöndíjar. Illetve felléphet vis maior eset is, erre viszont külön eljárásrend van)
ELSŐÉVESKÉNT IS JELENTKEZHETEK ERASMUSRA?
Az Erasmus+ hivatalos szabálya szerint BA-n 1 lezárt félévvel kell rendelkezned, MA-n pedig akár már az első féléved során is tudsz jelentkezni.
CSAK EGYSZER LEHET RÉSZT VENNI AZ ERASMUS PROGRAMBAN?
Fontos tudnod, hogy alapvetően 12 hónapnyi Erasmus utazási lehetőséged van –ezt gyakorlatilag úgy oszthatod be magadnak, ahogy szeretnéd; a tanulmányi utaknál a minimum kiutazási idő 60 nap (viszont mivel egy teljes szemeszterre utazol ki, egy út általában inkább 4-5 hónapig tart). Ez korántsem zárja ki, hogy kétszer, vagy akár háromszor is mehess Erasmusra, ha megfelelően „gazdálkodsz” a rendelkezésedre álló hónapokkal. Amikor először jelentkezel Erasmusra, akkor a kapott összpontszámodhoz hozzáadnak 20 százalékot, (tehát ha pl. 40 pontod van, akkor abból 48 lesz) azért, hogy első jelentkezőként előnyt élvezz a többedszerre jelentkezőkkel szemben.
MILYEN TANULMÁNYI FELTÉTELEI VANNAK A KIUTAZÁSNAK?
A kiutazásod ideje alatt minimum 20 kreditet kell elvégezned a külföldi fogadóegyetemeden. Érdemes olyan tárgyakat felvenned, amelyek nagyjából összhangban vannak az itthoni tanulmányaiddal, mert a hazautazásod után a kinti tárgyaid közül legalább 2 szakmai tárgyat el kell tudnod fogadtatni az ELTE-n. Egy kint elvégzett tárgyat itthon akkor fogadnak el biztosan, ha a kurzus tananyaga legalább 75 %-ban megegyezik egy itthoni szakmai kurzussal. De bármilyen más egyezőségi szint esetén dönthet úgy az intézeti koordinátor, hogy beszámítja a kint végzett tárgyat. Az elfogadtatásról mindenképpen még a kiutazás előtt egyezkedj az intézet Erasmus-koordinátorral hogy biztosan meglegyen legalább két beszámított tárgy.
Pszichológiai Intézet: Magyar Nikoletta (outgoingBP@ppk.elte.hu)
MINDENKÉPPEN CSÚSZNI FOGOK AZ ERASMUS MIATT?
Fontos tudni, hogy mikor kiutazol, az itthoni félévedet nem passziváltathatod, tehát ugyanúgy felvehetsz itthoni tárgyakat, csak nem tudsz bejárni az óráidra. Az előadásoknál ez általában nem jelent problémát, a gyakorlatokkal kapcsolatban pedig személyesen kell megkeresned a tanárokat, és az aláírásukat kérni kivételes tanulmányi rend kérelemhez, hogy az órákról való hiányzásodat mással (pl. beadandó feladatokkal) kompenzálhasd.
A megújult Hallgatói Követelményrendszer szerint két félév alatt összesen 36 kreditet kell elvégezned ahhoz, hogy állami támogatott státuszból ne kerülj át önköltségesbe. Erre tehát érdemes figyelni.
CSAK TANULMÁNYI ÚTRA LEHET ERASMUSRA PÁLYÁZNI?
Nem a tanulmányi út az egyetlen lehetőség az Erasmus programon belül; pályázhatsz szakmai gyakorlatra is. Erre azonban más szabályok vonatkoznak: itt minimum 2 hónap a kiutazási idő és magadnak kell felvenned a kapcsolatot a céggel/szervezettel, ahol a gyakorlatodat szeretnéd végezni. A pályázati időszak itt folyamatosan van, A Tempus Közalapítvány által kínált pénztámogatás összege is különbözik a tanulmányi útétól: itt az összeg 400, 500, vagy 600 euró lehet. Az Erasmus szociális kiegészítő ösztöndíjat, illetve a PPK-s Rendszeres szociális támogatást ugyanúgy lehetőséged van megpályázni, mint a tanulmányi útra jelentkezőknek.
UTOLSÓÉVES HALLGATÓKÉNT MÉG JELENTKEZHETEK ERASMUSRA?
Az Erasmus+ pályázaton utolsó évesként tanulmányi útra ugyan már nem jelentkezhetsz, azonban a friss diplomásoknak még van lehetősége részt venni szalmai gyakorlaton, a tanulmányok befejezését követő 12 hónapban, ha az Erasmus pályázatot még hallgatóként nyerték el (a diplomázás előtt, hallgatói jogviszony alatt).
MEGÉRI ERASMUSRA JELENTKEZNI?
Ez a kérdés jogosan merül fel minden jelentkezés előtt álló hallgatóban. A hazatérő hallgatóink egyöntetűen pozitív visszajelzései alapján azonban kijelenthetjük, hogy az Erasmus egy vissza nem térő lehetőség arra, hogy próbára tedd a nyelvtudásodat és az önállóságodat, illetve mély bepillantást nyerhess egy idegen társadalom kultúrájába, szokásvilágába. Szerintünk kár lenne kihagyni!
MARADT MÉG BENNEM KÉRDÉS: KIHEZ FORDULHATOK?
Amennyiben további kérdés merül fel benned a pályázással, vagy a kiutazással kapcsolatban, fordulj bizalommal a mentorokhoz, vagy a külügyi bizottsághoz a kulugy@ppkhok.elte.hu, ppk@elte.esn.hu, kubtag@ppkhok.elte.hu címeken.