Kedves PPK-s Hallgatótársaink!

Annak érdekében, hogy jobban megismerjétek a Hallgatói Önkormányzatot (HÖK), szeretnénk egy rövid áttekintést adni arról, hogyan épül fel a szervezetünk, mik az Alapszabály szerinti feladataink, és milyen ügyekben kereshettek minket.

Reméljük, ez a kisokos segítségetekre lesz abban, hogy tudjátok, kihez fordulhattok a kérdéseitekkel és az esetleges észrevételeitekkel.

Az ELTE PPK HÖK honlapja: https://ppkhok.elte.hu/

A PPK HÖK szerepe

A HÖK tisztségviselői tanácsot adnak és segítséget nyújtanak az arra rászoruló diáktársaiknak, legyen szó tanulmányi vagy szociális kérdésekről, valamint rendezvényeket szerveznek és innovatív ötleteket igyekeznek megvalósítani.

Fő feladataink:

  • a PPK-s hallgatók érdekképviseletének biztosítása az őket érintő valamennyi kérdésben, mind a kari, mind az egyetemi, mind az országos testületekben,
  • a hallgatók segítése a tanulmányi, tudományos és egyéb egyetemi ügyekben,
  • a hallgatók szakmai és közösségi tevékenységeinek támogatása, az öntevékeny hallgatói csoportok támogatása,
  • a hallgatók tájékoztatása minden lehetséges kommunikációs csatornán keresztül a Hallgatói Önkormányzat, valamint a Kar tevékenységéről,
  • a hallgatók segítése a magas színvonalú külföldi ösztöndíjak elnyerésében,
  • együttműködés különböző hazai és nemzetközi hallgatói szervezetekkel,
  • kulturális, tudományos és sportolási lehetőségek biztosítása,
  • részvétel az oktatói munka hallgatói értékelésének kidolgozásában,
  • a kari rendezvények, többek közt a Gólyatábor, a Gólyahét és a Gólyabál, valamint az évközi közösségi események szervezése.

A PPK HÖK struktúrája

A Hallgatói Önkormányzat legfontosabb testületei a Küldöttgyűlés, az Elnökség és a szakterületi bizottságok.

Küldöttgyűlés

A Küldöttgyűlés (KGY) a PPK HÖK demokratikus alapon működő, legfőbb döntéshozó testülete, melynek tagjait a PPK hallgatói közvetlenül választják. A Küldöttgyűlésben született döntések a HÖK kollektív véleményét jelentik, mely döntéseket a HÖK megfelelő képviselői az Egyetem többi szervezeti egysége felé is tolmácsolnak.

A Küldöttgyűlés dönthet többek között olyan kérdésekben, mint a PPK éves költségvetésének jóváhagyása és évközi módosítása, az Ellenőrző Bizottság tagjainak megválasztása, a tagok és póttagok megválasztása több kari bizottságba. A KGY számon kérheti továbbá az elnököt és az elnökséget, és indokolt esetben dönthet az Önkormányzat egészének feloszlatásáról is.

Az Elnökség

Az Elnökséget a HÖK elnöke irányítja, tagjai az elnökhelyettes és a bizottsági elnökök. Ők felelnek a HÖK állandó és időszakos feladatainak elvégzéséért, valamint az innovatív ötletek megfogalmazásáért is. Az elnökség gyakorolja az egyetemi és kari szabályzatok által az Önkormányzatra ruházott valamennyi jogkört és a HÖK-re ruházott hatásköröket.

Az Elnökség tagjai:

  1. Elnök
  2. Elnökhelyettes
  3. Szervezetfejlesztésért felelős alelnök
  4. Szombathelyi ügyekért felelős alelnök
  5. Gazdasági Bizottság elnöke
  6. Diákjóléti Bizottság elnöke
  7. Kommunikációs Bizottság elnöke
  8. Külügyi Bizottság elnöke
  9. Rendezvényszervező Bizottság elnöke
  10. Tanulmányi Bizottság elnöke
  11. Perspektíva főszerkesztő

Bizottságok

A HÖK szakosított testületei döntéshozatali és végrehajtó hatáskörrel rendelkeznek, feladataikat az Alapszabály tartalmazza. A bizottsági elnökök a bizottság tagjaival együttműködve egy közös célért dolgoznak, szakterülettől függően pl. rendezvények szervezését, a külföldi hallgatók képviseletét vagy a tanulmányok során felmerülő kérdésekben való segítségnyújtást végzik.

Itt találod a HÖK tisztségviselőinek elérhetőségeit

Az alábbi leírásban a tanulmányaid során számodra releváns bizottságok munkájáról olvashatsz.

Gazdasági Bizottság (GB)

A bizottság elnöke irányítja és vezeti a HÖK pénzügyi és gazdasági ügyvitelét. Ő készíti el a HÖK éves költségvetési javaslatát, valamint az előző évi költségvetési beszámolót, amit a Küldöttgyűlés elé terjeszt, továbbá biztosítja a HÖK szabályszerű pénz és vagyon kezelését, és részt vesz a kari költségvetési testületek munkájában. Segíti a HÖK rendelkezésre bocsátott iroda megfelelő működését, a HÖK rendelkezésére bocsátott eszközök leltárát. 

Elérhetőség: gazdasagi@ppkhok.elte.hu

Diákjóléti Bizottság (DJB)

A bizottság tagjai a DJB elnöke, az Esélyegyenlőségi referens (aki a karon a speciális igényű és hátrányos helyzetű hallgatókat képviseli), valamint a Pályázati- és kollégiumi referens (aki a karra beérkező tudományos, kulturális- és sportpályázatok kiírásáért és elbírálásáért felelős, valamint a Kollégiumi HÖK-kel tartja a kapcsolatot). A bizottság legfőbb feladata a szociális alapú támogatások (“szoctám”) kezelése és elérhetővé tétele annak érdekében, hogy a lehető legtöbb, támogatásra szoruló hallgató részesülhessen benne.

Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?

  • Rendszereres szociális támogatás, rendkívüli szociális támogatás, alaptámogatás kérdései / szocialis@ppkhok.elte.hu,
  • közéleti ösztöndíj kérdései / szocialis@ppkhok.elte.hu,
  • tudományos, sport- és kulturális ösztöndíj kérdései / palyazat@ppkhok.elte.hu,
  • rövid távú szakmai tanulmányút ösztöndíj kérdései / palyazat@ppkhok.elte.hu,
  • hátrányos helyzet vagy különleges szükséglet esetén / esely@ppkhok.elte.hu.

Kommunikációs Bizottság (Komm. Biz.)

A bizottsági elnök és a bizottság tagjai felelősek a HÖK összes offline és online média felületének fejlesztéséért és naprakészen tartásáért. Fő feladatuk a hallgatók teljeskörű tájékoztatása, különös tekintettel a kari, egyetemi, országos és nemzetközi felsőoktatási kérdésekre és aktuális ügyekre. 

Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?

  • Ha van olyan információs anyagod, amelyet szívesen megosztanál más hallgatókkal a HÖK felületein, például eseményekről, álláslehetőségekről, ösztöndíjakról vagy diákcsoportokról / kommunikacio@ppkhok.elte.hu,
  • ha szeretnél plakátokat elhelyezni a Kazy és az IZU épülete körül / kommunikació@ppkhok.elte.hu
  • ha szeretnéd, hogy esszéid, novelláid vagy verseid megjelenjenek a PersPeKtíva című kari folyóiratban / perspektiva@ppkhok.elte.hu.

Külügyi Bizottság (KÜB)

A bizottság tagjai a KÜB elnöke, a Főmentor, a Nemzetközi információkért felelős referens és a Külügyi bizottsági tag. A bizottságnak két fő feladata van: 

  • egyrészt a bizottság feladata, hogy tájékoztassa a hallgatókat a PPK-n elérhető nemzetközi lehetőségekről, csereprogramokról és ösztöndíjakról, 
  • másrészt segítik a bejövő nemzetközi hallgatók eligazodását az ELTE-n és Budapesten is a mindennapokban, a Nemzetközi Mentor Kör közreműködésével.

Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?

  • Ha nemzetközi lehetőségek iránt érdeklődsz / kubtag@ppkhok.elte.hu,
  • ha az Erasmus+ program kapcsán kérdésed van / kulugy@ppkhok.elte.hu,
  • ha érdekel a nemzetközi hallgatókkal való kapcsolattartás, angol nyelvű események szervezése, a Nemzetközi Mentor Kör lehetőségei / mentor@ppkhok.elte.hu.

Rendezvényszervező Bizottság (RSZB)

A bizottság fő feladata, hogy különböző programok szervezésével segítse a hallgatók beilleszkedését a Karon. Tagjai az RSZB elnök, a Kulturális referens, a Sportreferens, a Logisztikáért felelős bizottsági tag és az Animátor koordinátor.

Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?

  • Ha kérdésed van egy adott, a HÖK által szervezett rendezvénnyel kapcsolatban / rendezveny@ppkhok.elte.hu,
  • ha érdekelnek a PPK-n zajló események, kövess minket a PPK Events Facebook oldalán: https://www.facebook.com/ppkevents

Tanulmányi Bizottság (TB)

A bizottság tagjai a TB elnök, a Delegált koordinátor, a Tudományos referens és a Tanárképzésért felelős referens. A bizottság fő feladata a hallgatók tanulmányi életének segítése a tanulmányi ügyekben való segítségnyújtással, a bejövő hallgatók segítése tanulmányi kérdésekben, valamint a tanulmányi életben való előrejutás különböző lehetőségeinek megteremtése

Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?

  • Ha tanulmányi ügyekkel kapcsolatos kérdéseid vannak / tanulmanyi@ppkhok.elte.hu,
  • ha szakdolgozatodat a Kar kétévente megjelenő folyóiratában, a Tudományperspektívaban szeretnéd publikálni / tudomany@ppkhok.elte.hu,
  • szeretnél extra kredites órákat felvenni, érdekel a honorácior pályázat / tudomany@ppkhok.elte.hu.

Ellenőrző Bizottság (EB)

Az Ellenőrző Bizottság feladata a HÖK megfelelő működésének felügyelete és a működés során hozott döntések helyességének ellenőrzése. Bármely hallgató kezdeményezhet felülvizsgálatot az Ellenőrző Bizottságnál, ami a HÖK ellenőrzési folyamatát indíthatja el.

Az EB felel továbbá a Kar legfőbb döntéshozó szervének, a Küldöttgyűlés tagjainak delegálásáért.

Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?

  • Ha szeretnél a Küldöttgyűlés tagjává válni / eb@ppkhok.elte.hu

Hivatalos dokumentumainkat itt találod: Dokumentumok

 

További kérdéseid vannak, esetleg részletesebb információt szeretnél a HÖK munkájáról?

Keress az alelnok@ppkhok.elte.hu címen!