A VI. kerület egyik kulturális különlegessége, hogy a főváros legtöbb színházával rendelkező kerülete. Terézvárosban számos korosztály, érdeklődési kör, közösség megtalálhatja a neki legideálisabb előadást, hétköznap és hétvégén egyaránt. Ha valaki Terézvárosban lakik, akár még hazafele utazva is tud aznapra jegyet váltani, ha egy kis teátrális izgalomra vágyna. Színház-simogató mustra Gál Pannival.

Figyelem: néhol elfogult és szubjektív gondolatok jellemezhetik a cikket – közösségszervezői és egyéni meglátások szerint is! Írjátok meg nekünk, osszátok meg velünk ennek kapcsán gondolataitokat!


  • Centrál Színház – korszerűség és igényes szórakoztatás

Klasszikus és modernizáló – jut elsőnek eszembe a Centrál milliőjéről. Első találkozásom a színházzal Az ügynök halála című darab kapcsán ért, még a gimnáziumi évek alatt. A modern díszlet, a szintek és síkok gazdag használata, az érdekes új értelmezések tették számomra különlegessé a Révay utcában található színházat.  A friss, új arcok mellett olyan nagy nevek is színpadra állnak, mint Alföldi Róbert, Balsai Móni, Bodrogi Gyula, Földes Eszter, vagy Szinetár Dóra, Trokán Nóra és Kovács Patrícia. Az előadásokat végignézve olyan örök darabokat is találunk, mint a Sirály, vagy a Büszkeség és balítélet, de találhatunk, modern, új köntesbe bújtató darabokat is, mint a Network vagy Bíró Bence 2019-es drámáját, a magyartengert.
Ajánlom családdal, barátokkal egyaránt, idősebb korosztálynak is izgalmas darabokat rejtő kincsestár. 

Ajánlott darabok: Az ügynök halála, 2:22, Network, Pletykafészek
Web: https://www.centralszinhaz.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/Szinhaz.Central

 

  • Radnóti Színház – “a polgári-művészszínház”

Bevallom, eddig még csak a bakancslistámon pihinő színházról van szó. Weboldalukon látszik, hogy a modern közlésforma igazodik az 1988-as újító névadásához. A korábbi Irodalmi Színpad ókori klasszikusokat (lásd Antigoné) és izgalmas csemegéket is bemutat a ma emberének. A névadó író, Radnóti Miklós Ikrek havát megtekinthetik az ide látogatók. Első repertoár olvasatra egy, a gimnazistákat irodalmi elmélyülésre inspiráló intézménynek bizonyul.

Ajánlott darabok: 3Tél, A Párnaember, Ikrek Hava
Web: https://radnotiszinhaz.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/radnotiszinhaz

 

  • Kolibri Színház / Kolibri Fészek – gyermek- és ifjúsági kincs

Ha valahova sokat mehettünk még vidéki iskolámból is: az a Kolibri volt – pontosabban a Fészekben jártunk nem is egyszer. Egy Bonny és Clyde darab maradt meg igazán, ahogy azt a kis játékteret ketten, több karakter megformálásával bejátszották a színészek. Nem csak gyermekeknek, hanem a belső gyermekünknek is érdemes néha olyan darabokat választani és megnézni, amelyek ezeket a részeinket simogatják. Ajánlom kisgyermekes családoknak akár bérleteiket is ajándékba. Remek szórakozás lehet a legkisebbeknek!

Ajánlott darabok: A méhek istene, Helló, náci!, Esznek-e a halottak epertortát?
Web:https://kolibriszinhaz.hu/ 
Facebook: https://www.facebook.com/kolibriszinhaz

 

  • Thália Színház – kalandos száz év

A Thália Színháznak számos neve, funkciója, célközönsége volt 1913-tól napjainkig. A Jardin d’Hiver néven megnyitott Télikert a két világháború között is már egy nyüzsgő központ, neveit és közösségét frissítette és váltotta. Napjainkban a Csak színház és más semmi című sorozatból ismerhettük meg jobban belsejét és titkait. Színészei között tudható például Katona Péter Dániel (a Netflixen debütált Tündérkert címszereplőjeként ismerhetjük, ajánlom figyelmetekbe!), Molnár Piroska, Szabó Győző és Szervét Tibor.

Ajánlott darabok: Alul semmi, A koponya, Szajré, Tóték (premier: 2024. november 22.)
Web: https://thalia.hu/ 
Facebook: https://www.facebook.com/thaliaszinhaz 

 

  • Magyar Állami Operaház – klasszikus művelődés

Az 1884-ben, több, mint 10 év építés után a közönségnek átadott Ybl-Palota az egyetlen magyar operaház, ahol az opera műfajának otthont adó művészek valóban otthon érezhetik magukat. A magyar mesterek, magyar technológiával, magyar alapanyagokból dolgoztak ezen a mesterművön, hogy méltó helyet állíthassanak a műfaj élvezői számára. 

Ajánlott darabok: A hattyúk tava, A vágy villamosa, Carmen, Carmina Burana, Faust
Web: https://www.opera.hu/hu/ 
Facebook: https://www.facebook.com/Operahaz 

 

  • Operettszínház – felüdülő kultúra az orfeumházban

A budapesti vezetés az I. világháború előtti orfeumház sorsáról 1923-ban úgy döntött, hogy az operett kapjon saját házat – így a klasszikus operett-hagyományok ápolását és a modern megoldásokat képviselő teátrum a mai napig, mintegy 100 éve képviseli ezt a szellemiséget.

Ajánlott darabok: A mosoly országa, Hegedűs a háztetőn, Túl a Maszat-hegyen
Web: https://operett.hu/ 
Facebook: https://www.facebook.com/operettszinhaz 

 

  • 6szín Theátrum – Az otthont adó Jókai

A 2020-ban új vezetés alá kerülő 6szín Theátrum több, mint 10 társulatnak és független alkotócsoportnak ad otthont. “Évadnyitónk dátumának, Karinthy Márton emléke előtt tisztelegve születésnapját, szeptember elsejét választottuk, mert mindazt, amit ma a színházról tudunk és gondolunk a Karinthy Színházban tanultuk. Szeretnénk azt a szellemiséget és azt az alázatos színházi munkát tovább vinni a 6SZÍNben is.

Az, hogy ennyi helyről, ennyi független társulat jelen van itt, azt bizonyítja számunkra, hogy a színház akkor működik jól, ha teljesen befogadó, elfogadó és nyitott. Olyan közösségi-, összművészeti- és kulturális alkotói műhellyé, térré szeretnénk alakítani, amely színes programjaival, minőségi előadásai sokrétűségével gyógyírt és felüdülést nyújt  minden korosztály számára.” – mesélnek magukról oldalukon.

Ajánlott darabok: Kapuzárási pánik, Kontraszt, Szappanopera, Mikor hazudtam?
Web: https://6szin.hu/# 
Facebook: https://www.facebook.com/hatszin

 

  • Budapesti Bábszínház

Kisfelnőttként léptem be először (gimnazistaként) a Budapesti Bábszínházba, hogy Janne Teller: Semmi című kisregényének adaptációját megtekintsük. A Quimby zenekar által dalbetétekkel tűzdelt nem-csak-gyermekeknek-bábszínház előadás egy mély, formabontó formában mutatta meg a regény hús-vér valóját. Aki olvasta ezt a (lassan kortárs klasszikusnak számító) könyvet, az tudja, hogy minden formája felnőtt(ebb) szellemiséget kíván. Az előadásokat áttekintve a formabontó, párbeszédet indító attitűdök tűnnek ki.

Ajánlott darabok: Mindenki legyen kufli!, Pettson és Findusz, Gengszter nagyi, A Szerb Antal-kód avagy a Pendragon-legenda, Semmi
Web: https://budapestbabszinhaz.hu/ 
Facebook: https://www.facebook.com/budapestbabszinhaz

 

  • Játékszín – “Tradíció és szenvedély”

Közel 80 színművésszel, évi 400 előadással, erős közösségtudat fókusszal köszönti az oldalukra látogatókat Bank Tamás, tulajdonos-igazgató. A több, mint egy évtizedes efféle szemlélet a szórakoztató, tradícionális és klasszikusan ismerős daraboktól egészen az irodalmi reggelik és egyszemélyes darabokon át több korosztályt és érdeklődést szólítanak meg. 

Ajánlott darabok: A lány a vonaton, Életrevalók, Teljesen idegenek
Web: https://jatekszin.hu/ 
Facebook: https://www.facebook.com/jatekszin

 

  • Magyarországi Szerb Színház

„Balog István barátja volt Joakim Vujic, akit ‘a szerb színház atyjának’ is neveznek. Joakim a bajai, pravoszláv pap fia Szentendrén tanítóskodott abban az időben. Színháztörténeti kezdeményezés részéről, mikor 1813. július 22-én folyamodott József nádorhoz, a Pesten tanuló szerb egyetemi ifjúság nevében egy jótékony célú szerb színielőadás megtartásának engedélyezéséért. (E kérelmet Balog István és Láng Ádám is aláírták.) A hatalom engedélyezte – a Magyar Színjátszó Társaság plakátján ez állt. „Jövő kedden, azaz augusztus 24. – napján a Magyar Játék Színben a Felséges Helytartó Tanáts kegyes engedelmével egy Diletans Rátz Társaság által a Szentendrei Rátz Preparandia Institutumnak segedelmére elő fog adódni rátz nyelven egy néző játék 3 felvonásokban, ezen rátz nevezet alatt: Krestalitza (Papagáj).” Ez volt a szerb hivatásos színjátszás ősbemutatója. Balog István játszott benne, de rajta kívül a magyar társulat „színmestere” Fehér Tamás is – sőt Balog Julianna – hiszen tökéletesen beszéltek rátzul, azaz szerbül. Szimbiózisban kezdett el növekedni, gyarapodni, tökéletesedni – mindkét nemzet színházi élete, színjátszása – Joakim Vujic, a szerb királyi udvarba való távozásáig.” – olvasható bemutatkozásában a színház indulása.

Ajánlott darabok: Szellem: hazánk, Fűre lépni tilos!, Kostana
Web: https://magyarorszagiszerbszinhaz.hu/ 
Facebook: https://www.facebook.com/SzerbSzinhaz

 

  • Momentán Társulat – baráti közösségből színház

“20 éve nem tudjuk, mit teszünk 5 perc múlva” – hirdeti egy YouTube videójukhoz vezető cím a Momentán weblapján. És valóban: az improvizatív színház – habár több évtizedes szakmai előzménye, hagyománya és közönsége van, mégis szkeptikusak vele sokszor a nézők. Nehezebben töri át magát a “klasszikus” színházi megítélésen. Ennek ellenzászlósa a társulat.

“A társulatot mára egy közel harminc fős csapat veszi körül, vendégművészek, tanítványok, stábtagok és mindazok, akik hisznek az improvizáció és a Momentán-életérzés közösségszervező erejében. 2010 óta saját színházat üzemeltetünk IMPRÓ néven Budapest szívében, az Ó utcában” – írják magukról.

Ajánlott darabok: RögvEst, Fröccs, A kocka el van vetve
Web: https://www.momentantarsulat.hu/ 
Facebook: https://www.facebook.com/MomentanTarsulat

 

  • Újszínház – időutazó elegancia

Nagy nevek, érdemek, díjak és kiváló színművészek jelzik az előadásokat, a “nagy színészek” filmjeinkből és sorozatainkból életre kelnek a színpadon és testközelben láthatjuk őket. Korábban az Újszínháznak az egyik gyakornoki sajtósaként volt szerencsém Esztergályos Cecíliával riportot készíteni, bejárni a kulisszákat és végig kísérni egy-egy színházbejárást is. A kortalan, klasszikus darabok az épület enteriőréhez simulva adják vissza a klasszikus belvárosi színházba járók múltszázadi hangulatát.

Ajánlott darabok: Zserbótangó, Minden egér szereti a sajtot, Sári bíró
Web: https://ujszinhaz.hu/index.php 
Facebook: https://www.facebook.com/ujszinhaz.budapest

Gál Panni