Kedves PPK-s Hallgatótársaink!
Annak érdekében, hogy jobban megismerjétek a Hallgatói Önkormányzatot (HÖK), szeretnénk egy rövid áttekintést adni arról, hogyan épül fel a szervezetünk, mik az Alapszabály szerinti feladataink, és milyen ügyekben kereshettek minket.
Reméljük, ez a kisokos segítségetekre lesz abban, hogy tudjátok, kihez fordulhattok a kérdéseitekkel és az esetleges észrevételeitekkel.
Az ELTE PPK HÖK honlapja: https://ppkhok.elte.hu/
A PPK HÖK szerepe
A HÖK tisztségviselői tanácsot adnak és segítséget nyújtanak az arra rászoruló diáktársaiknak, legyen szó tanulmányi vagy szociális kérdésekről, valamint rendezvényeket szerveznek és innovatív ötleteket igyekeznek megvalósítani.
Fő feladataink:
- a PPK-s hallgatók érdekképviseletének biztosítása az őket érintő valamennyi kérdésben, mind a kari, mind az egyetemi, mind az országos testületekben,
- a hallgatók segítése a tanulmányi, tudományos és egyéb egyetemi ügyekben,
- a hallgatók szakmai és közösségi tevékenységeinek támogatása, az öntevékeny hallgatói csoportok támogatása,
- a hallgatók tájékoztatása minden lehetséges kommunikációs csatornán keresztül a Hallgatói Önkormányzat, valamint a Kar tevékenységéről,
- a hallgatók segítése a magas színvonalú külföldi ösztöndíjak elnyerésében,
- együttműködés különböző hazai és nemzetközi hallgatói szervezetekkel,
- kulturális, tudományos és sportolási lehetőségek biztosítása,
- részvétel az oktatói munka hallgatói értékelésének kidolgozásában,
- a kari rendezvények, többek közt a Gólyatábor, a Gólyahét és a Gólyabál, valamint az évközi közösségi események szervezése.
A PPK HÖK struktúrája
A Hallgatói Önkormányzat legfontosabb testületei a Küldöttgyűlés, az Elnökség és a szakterületi bizottságok.
Küldöttgyűlés
A Küldöttgyűlés (KGY) a PPK HÖK demokratikus alapon működő, legfőbb döntéshozó testülete, melynek tagjait a PPK hallgatói közvetlenül választják. A Küldöttgyűlésben született döntések a HÖK kollektív véleményét jelentik, mely döntéseket a HÖK megfelelő képviselői az Egyetem többi szervezeti egysége felé is tolmácsolnak.
A Küldöttgyűlés dönthet többek között olyan kérdésekben, mint a PPK éves költségvetésének jóváhagyása és évközi módosítása, az Ellenőrző Bizottság tagjainak megválasztása, a tagok és póttagok megválasztása több kari bizottságba. A KGY számon kérheti továbbá az elnököt és az elnökséget, és indokolt esetben dönthet az Önkormányzat egészének feloszlatásáról is.
Az Elnökség
Az Elnökséget a HÖK elnöke irányítja, tagjai az elnökhelyettes és a bizottsági elnökök. Ők felelnek a HÖK állandó és időszakos feladatainak elvégzéséért, valamint az innovatív ötletek megfogalmazásáért is. Az elnökség gyakorolja az egyetemi és kari szabályzatok által az Önkormányzatra ruházott valamennyi jogkört és a HÖK-re ruházott hatásköröket.
Az Elnökség tagjai:
- Elnök
- Elnökhelyettes
- Szervezetfejlesztésért felelős alelnök
- Szombathelyi ügyekért felelős alelnök
- Gazdasági Bizottság elnöke
- Diákjóléti Bizottság elnöke
- Kommunikációs Bizottság elnöke
- Külügyi Bizottság elnöke
- Rendezvényszervező Bizottság elnöke
- Tanulmányi Bizottság elnöke
- Perspektíva főszerkesztő
Bizottságok
A HÖK szakosított testületei döntéshozatali és végrehajtó hatáskörrel rendelkeznek, feladataikat az Alapszabály tartalmazza. A bizottsági elnökök a bizottság tagjaival együttműködve egy közös célért dolgoznak, szakterülettől függően pl. rendezvények szervezését, a külföldi hallgatók képviseletét vagy a tanulmányok során felmerülő kérdésekben való segítségnyújtást végzik.
Itt találod a HÖK tisztségviselőinek elérhetőségeit
Az alábbi leírásban a tanulmányaid során számodra releváns bizottságok munkájáról olvashatsz.
Gazdasági Bizottság (GB)
A bizottság elnöke irányítja és vezeti a HÖK pénzügyi és gazdasági ügyvitelét. Ő készíti el a HÖK éves költségvetési javaslatát, valamint az előző évi költségvetési beszámolót, amit a Küldöttgyűlés elé terjeszt, továbbá biztosítja a HÖK szabályszerű pénz és vagyon kezelését, és részt vesz a kari költségvetési testületek munkájában. Segíti a HÖK rendelkezésre bocsátott iroda megfelelő működését, a HÖK rendelkezésére bocsátott eszközök leltárát.
Elérhetőség: gazdasagi@ppkhok.elte.hu
Diákjóléti Bizottság (DJB)
A bizottság tagjai a DJB elnöke, az Esélyegyenlőségi referens (aki a karon a speciális igényű és hátrányos helyzetű hallgatókat képviseli), valamint a Pályázati- és kollégiumi referens (aki a karra beérkező tudományos, kulturális- és sportpályázatok kiírásáért és elbírálásáért felelős, valamint a Kollégiumi HÖK-kel tartja a kapcsolatot). A bizottság legfőbb feladata a szociális alapú támogatások (“szoctám”) kezelése és elérhetővé tétele annak érdekében, hogy a lehető legtöbb, támogatásra szoruló hallgató részesülhessen benne.
Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?
- Rendszereres szociális támogatás, rendkívüli szociális támogatás, alaptámogatás kérdései / szocialis@ppkhok.elte.hu,
- közéleti ösztöndíj kérdései / szocialis@ppkhok.elte.hu,
- tudományos, sport- és kulturális ösztöndíj kérdései / palyazat@ppkhok.elte.hu,
- rövid távú szakmai tanulmányút ösztöndíj kérdései / palyazat@ppkhok.elte.hu,
- hátrányos helyzet vagy különleges szükséglet esetén / esely@ppkhok.elte.hu.
Kommunikációs Bizottság (Komm. Biz.)
A bizottsági elnök és a bizottság tagjai felelősek a HÖK összes offline és online média felületének fejlesztéséért és naprakészen tartásáért. Fő feladatuk a hallgatók teljeskörű tájékoztatása, különös tekintettel a kari, egyetemi, országos és nemzetközi felsőoktatási kérdésekre és aktuális ügyekre.
Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?
- Ha van olyan információs anyagod, amelyet szívesen megosztanál más hallgatókkal a HÖK felületein, például eseményekről, álláslehetőségekről, ösztöndíjakról vagy diákcsoportokról / kommunikacio@ppkhok.elte.hu,
- ha szeretnél plakátokat elhelyezni a Kazy és az IZU épülete körül / kommunikació@ppkhok.elte.hu
- ha szeretnéd, hogy esszéid, novelláid vagy verseid megjelenjenek a PersPeKtíva című kari folyóiratban / perspektiva@ppkhok.elte.hu.
Külügyi Bizottság (KÜB)
A bizottság tagjai a KÜB elnöke, a Főmentor, a Nemzetközi információkért felelős referens és a Külügyi bizottsági tag. A bizottságnak két fő feladata van:
- egyrészt a bizottság feladata, hogy tájékoztassa a hallgatókat a PPK-n elérhető nemzetközi lehetőségekről, csereprogramokról és ösztöndíjakról,
- másrészt segítik a bejövő nemzetközi hallgatók eligazodását az ELTE-n és Budapesten is a mindennapokban, a Nemzetközi Mentor Kör közreműködésével.
Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?
- Ha nemzetközi lehetőségek iránt érdeklődsz / kubtag@ppkhok.elte.hu,
- ha az Erasmus+ program kapcsán kérdésed van / kulugy@ppkhok.elte.hu,
- ha érdekel a nemzetközi hallgatókkal való kapcsolattartás, angol nyelvű események szervezése, a Nemzetközi Mentor Kör lehetőségei / mentor@ppkhok.elte.hu.
Rendezvényszervező Bizottság (RSZB)
A bizottság fő feladata, hogy különböző programok szervezésével segítse a hallgatók beilleszkedését a Karon. Tagjai az RSZB elnök, a Kulturális referens, a Sportreferens, a Logisztikáért felelős bizottsági tag és az Animátor koordinátor.
Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?
- Ha kérdésed van egy adott, a HÖK által szervezett rendezvénnyel kapcsolatban / rendezveny@ppkhok.elte.hu,
- ha érdekelnek a PPK-n zajló események, kövess minket a PPK Events Facebook oldalán: https://www.facebook.com/ppkevents
Tanulmányi Bizottság (TB)
A bizottság tagjai a TB elnök, a Delegált koordinátor, a Tudományos referens és a Tanárképzésért felelős referens. A bizottság fő feladata a hallgatók tanulmányi életének segítése a tanulmányi ügyekben való segítségnyújtással, a bejövő hallgatók segítése tanulmányi kérdésekben, valamint a tanulmányi életben való előrejutás különböző lehetőségeinek megteremtése
Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?
- Ha tanulmányi ügyekkel kapcsolatos kérdéseid vannak / tanulmanyi@ppkhok.elte.hu,
- ha szakdolgozatodat a Kar kétévente megjelenő folyóiratában, a Tudományperspektívaban szeretnéd publikálni / tudomany@ppkhok.elte.hu,
- szeretnél extra kredites órákat felvenni, érdekel a honorácior pályázat / tudomany@ppkhok.elte.hu.
Ellenőrző Bizottság (EB)
Az Ellenőrző Bizottság feladata a HÖK megfelelő működésének felügyelete és a működés során hozott döntések helyességének ellenőrzése. Bármely hallgató kezdeményezhet felülvizsgálatot az Ellenőrző Bizottságnál, ami a HÖK ellenőrzési folyamatát indíthatja el.
Az EB felel továbbá a Kar legfőbb döntéshozó szervének, a Küldöttgyűlés tagjainak delegálásáért.
Milyen kérdésekkel fordulhatsz a bizottsághoz?
- Ha szeretnél a Küldöttgyűlés tagjává válni / eb@ppkhok.elte.hu
Hivatalos dokumentumainkat itt találod: Dokumentumok
További kérdéseid vannak, esetleg részletesebb információt szeretnél a HÖK munkájáról?
Keress az alelnok@ppkhok.elte.hu címen!