A különböző szociális médiák és közösségi felületek szerves részét képezik az életünknek. Én is rendszeres és aktív felhasználója vagyok az Instagramnak. Sajnos időnként túl sokat és túl sokszor használom.  Ez egy nagyon megosztó téma, nem azt szeretném újra megerősíteni, hogy ez mennyire káros szokás. Bár a köztudatban rendszeresen felmerülnek ezzel összefüggésben álló problémák, én ezúttal a pozitív oldalát állítanám a középpontba. 

Vannak olyan tartalmak, filmek, amelyek digitalizáció ránk gyakorolt hatásával foglalkoznak. Ősszel megjelent a Social dilemma című dokumentumfilm, ami elég drasztikusan közelíti meg a témát, ebből kifolyólag futótűzként terjedt a világban. A filmben olyan szakemberek beszélnek a 21. század emberét érintő jelenségekről és az internetről, akik nagy multinacionális vállalatoknál dolgoztak, így közelebbről láthatták a népszerű alkalmazások működését és az algoritmusokat is. A film mondanivalója számomra nagyon lesarkított. Szerintem ezt nem ennyire drasztikusan kell megközelíteni. 

Social dilemma és mi.
(Forrás: askmen)


Ne felejtsük el, hogy az igazi élet nem a telefonunkban, hanem azon kívül kezdődik, azonban nem szükséges azonnal megszabadulnunk ezektől az alkalmazásoktól, és törölnünk sem kell magunkat sehonnan. Lehet őket használni, sőt, néha tökéletes kikapcsolódást is nyújthatnak. Az emberek szeretnek végletekben gondolkozni, de sokkal fontosabb lenne a fogyasztott tartalmaink leredukálása és szűrése. Ha csak olyan oldalakat követnénk, amelyek által úgy érezzük, épülünk és többek leszünk, sokkal értelmesebb lenne a telefonunkkal eltöltött időnk is: tudatosan kezelnénk azt.    

Ezen a ponton jogosan merülhet fel benned a kérdés kérdés: hogyan lehet rátalálni ezekre az inspiráló és építő tartalmakra? Több száz, sőt több ezer oldal körül válogathatunk, nehéz szűrni az információkat. Az a jó az Instagramban, hogy “figyel” a felhasználóra, így egy idő után biztosan ajánl az érdeklődési körödnek megfelelő fiókokat, oldalakat. Ha viszont nem akarsz erre várni, és a barátok sem tudnak már újat mondani, akkor jó helyen jársz. Olvasd el a következő, általam kialakított témaköröket, és a hozzájuk kapcsolódó tippjeimet! Remélem, hogy általuk egy lépéssel közelebb fogsz járni a tudatos Instagram használathoz, és elkerülöd azt, hogy az interneten eltöltött idő teljes időpazarlás legyen. 

Fókuszálj a választásra.
(Forrás: rawpixel)

Információszerzés, edukáció

@melylevegoprojekt

A tájékozódás mindig fontos, de nem mindegy hogy milyen forrásokat választunk ehhez. Ha kritikus szemmel nézzük az Instagramon szembejövő tartalmakat, könnyen megtalálhatjuk azokat amikből sokat tudunk tanulni. Az én személyes kedvencem a Mély Levegő projekt. Ezt az oldalt pszichológus hallgatók hozták létre, fő céljuknak a mentális betegségek köztudatba hozását tekintik. Nyíltan beszélnek a szorongásról, mentális zavarokról, depresszióról. Nem a szokásos szakzsargont használják, hanem közérthetően írják posztjaikat ezekről a jelenségekről. Az olvasó ezáltal nem érzi magát kívülállónak, és hasznos tanácsokat kap.

@pszinapszis

A második oldal az előzőhöz hasonló, szintén a pszichológiához kapcsolódik. A Pszichológia szakos hallgatók valószínűleg ismerik, egyesek pedig részt is vesznek a munkájukban. A Pszinapszis azt ígéri, és emeli ki magáról, hogy elhozza a pszichológiát az otthonodba. Sokoldalú a tartalmogyártásuk, megéri követni őket!

@magunkrol

Az utolsó általam ajánlott edukációs jellegű oldal a Magunkról. Dr. Benkovics Júlia oldalára azt lehet mondani, hogy hiánypótló. A már 7 éve szülész-nőgyógyászként praktizáló szakorvos szinte minden olyan témát érint, amiről nem biztos hogy mi nők, eleget tudunk. Menstruáció, terhesség, nemi betegségek, endometriózis – csak hogy példákat említsek. Az hogy a testünk működésével tisztában legyünk, nagyon fontos!

Környezetvédelem

@pinkponilo

A Pinkponilo egy varró- és ruhastúdió Budapesten. Oktatnak, terveznek és kiviteleznek a fenntartható divat jegyében. Mindez összekapcsolódik azzal, hogy Instagramon nem csak saját termékeiket és workshopjaikat népszerűsítik, hanem felhívják a figyelmet más fenntarthatósággal kapcsolatos oldalak tevékenységeire is. Érdemes figyelemmel követni őket!

@vaszonzsakoslany

Antal Évit, a Vászonzsákoslányt nem hiszem, hogy sok embernek be kellene mutatni. Pár évvel ezelőtt, az Index egy riportjának köszönhetően került be a köztudatba. 8 hónap alatt ugyanis csak egy befőttes üvegnyi szemetet termelt. Eleinte zero-waste életmódot folytatott, azóta áttért a vegánságra és a low-waste életre. Youtube csatornát is indított, ahol bemutatja a környezettudatos életmód rejtelmeit a receptes videóktól kezdve a szappankészítésen át a csomagolásmentes dezodorok teszteléséig. 

@thisisredy

A Thisisredy egy menstruációs bugyikat forgalmazó magyar cég. A mosható betétek forradalma után ők már újra felhasználható bugyikat ajánlanak a női ciklus idejére. Kívülről teljesen átlagos alsóneműknek tűnnek, azonban belsejükre nedvszívó réteg került. Különböző erősségű vérzések esetére több opció létezik, így mindenki megtalálhatja azt, ami neki megfelelő. Oldalukon pedig egyéb – a női ciklussal és fenntarthatósággal kapcsolatos – témákat is feldolgoznak.

Önismeret, önszeretet

@szeretest

A Szeretest teljes mértékben az önszeretetről szól, és tudom hogy sokaknak segíthet. A pajzsmirigy problémák feldolgozásától, a body positivity posztokon át az igaz történetekig rengeteg értékes tartalmat találunk az oldalon. Ha akár csak 1-2 ilyen posztot látunk minden nap, sokkal jobban érezhetjük magunkat saját bőrünkben. Egy egészséges testkép kialakítása elengedhetetlen a mentális egészséghez. 

@venuszprojekt

A Vénusz Projekt oldalt két fiatal lány, Hanna és Lili indította el. Mindketten újságírók, podcastjükben pedig inspiráló nőkkel – nem csak nőket érintő – témákról beszélgetnek. Az oldal feminista értékeket közvetít azáltal, hogy erős nőket mutatnak be. Kulturális, társadalmi témákat vesznek górcső alá szakértőkkel és aktivistákkal.

@trustyourbodyprojekt

Önelfogadással és testképpel foglalkozik a trustyourbody is. A diétáról és testünkről kialakult negatív képeket szeretné megváltoztatni, ami bennünk él a köztudat által. A kilókkal való harc helyett barátkozhatunk a testünkkel, nem kell büntetnünk azért, amilyen. Az Instagram oldalon túl – a Vénusz projekthez hasonlóan – az oldal megálmodója, Pór Ági podcast sorozatot is vezet a témában.

Társadalom

@elakezekkel

Az influencerek gyakran elzárkóznak a különböző politikai és társadalmi kérdésekben való megnyilvánulásoktól. (tisztelet a kivételnek) Nem kötelező állást foglalni, viszont időnként nagyon fontos lenne a sokakat érintő témákkal foglalkozni, kiállni mellettük. Az El a kezekkel az utcai zaklatás ellen próbál tenni. Az oldalon statisztikákat és személyes történeteket osztanak meg erről.

@nemnougy

A Nemnőügy egy társadalmi kérdéseket feszegető közösségi kezdeményezés. Két vezetője Pór Ági és Eszter-Virág Meyer, akik arra igyekeznek rávilágítani, hogy a testkép – és étkezési zavarok már-már átlagos jelenséggé váltak a nők körében. Céljuk egy összetartó és egymást segítő közösség kiépítése, mindezt edukációs tartalmakkal.

@palmarci

Pál Marci családja kalandos mindennapjait mutatja be oldalán. Egy másik férfival nevel egy örökbe fogadott kisfiút. Őszintén és nyíltan beszél életükről, nehézségeikről, ugyanúgy mint a boldog pillanatokról. Szeretetteljes légkör árad minden egyes posztból és történetből, amely pozitív értékek továbbadására sarkall bennünket.

Egyéb

@pilotmaria

Az utolsó kategóriában kevésbé hasznos, de különleges oldalak kerültek. Maria Petterson egy pilóta, aki által betekintést nyerhetünk ebbe az izgalmas foglalkozásba. Nem mindennapi képeknek, pillanatoknak lehetünk szemtanúi. 

@fatimapanka

Fatima Panka egy nagyon inspiráló személy.  Két iker, Nándi és Nóra édesanyja, ráadásul vegán. Én alapvetően nem preferálom ezt az étrendet, és nem próbáltam még ki a növényi alapú étkezést, viszont vele érdemes lenne belevágni, ha valakit érdekel. Annyira jó akár csak nézni  a vegán receptes, főzős videóit! Összefut a nyál az ember szájában. 

@bence_mate_photography

Bence Máté természetfotós képeit egyszerűen öröm nézni. Általa mindig rácsodálkozom az élet szépségére. Lenyűgöznek a munkái, és az állatvilág azon mozzanatai, amelyeket saját szememmel esélyem sem lenne elkapni. 

Természetesen azzal sincs baj, ha az Instagramot kizárólag kikapcsolódásra, lazításra használod. Mindenki követ olyan személyeket, oldalakat, akik nem feltétlenül adnak pluszt a mindennapokhoz. Ne feledd, hogy a tanulás és a tájékozódás nem nyomás alatt lesz igazán sikeres! A felsorolt  oldalak a követésével azonban összekötheted a kellemeset a hasznossal: felpezsdülhetsz és pozitív mintákat követhetsz. Jó böngészést!

Tóth-Stella Zita