Húsmentes ételek – ahogy én készítem

A sütés, főzés szeretete, és az aktív konyhai jelenlét olyan fogalmak, amelyekről nem gondoltam, hogy valaha jellemezni fognak. Amíg a szüleimmel éltem, nem érdeklődtem különösebben a gasztronómia iránt. Ennek az lehetett az oka, hogy anyukám csodásan főz, és bármilyen különleges receptet találtam, mindet szívesen elkészítette. Amikor felköltöztem Budapestre, akkor jöttem rá, hogy egy étel elkészítése nem csak az evés élményéről szól, hanem a folyamatról is, ahogyan elkészítjük. Kezdtem érteni, miért csinálja anyukám olyan nagy átéléssel az ételeket. Átéreztem, hogy miért teszi boldoggá, amikor jóízűen megesszük az általa készített vacsorát. Azon kaptam magam, hogy egyre szívesebben kísérletezgetek a konyhában. A gasztronómia olyan nyomot hagyott bennem, ami reményeim szerint egész életemet végigkíséri majd.

A főzés folyamatának azt a részét élvezem leginkább, amikor újdonságokat próbálhatok ki, különböző dolgokkal kísérletezhetek. Innen jött az ötlet, hogy jobban megismerkedhetnék a vegetáriánus konyhával. Természetesen találtam is rengeteg receptet ehhez. Azt fontos tudni azonban, hogy a leírásoktól általában el szoktam térni. Lehet, hogy ez azért van, mert én is szeretnék nyomot hagyni magam után a gasztronómiában, de az is előfordulhat, hogy csak szeretem a változatosságot. Ebből tehát ki lehet következtetni, hogy a talált ételek közül egyik elkészítésének a leírását sem követtem. Néha ez tök jól sült el, de persze volt, hogy kevésbé. Én most azoknak a finomságoknak hoztam el a receptjét, amiket sokszor elkészítettem, és a változtatásaim ellenére is nagyon finomak lettek.

Mézes-mustáros brokkolis tészta

A pandémia alatt nagyon megkívántam a Kálvin téri Pasta tésztáit, de tudtam, hogy zárva vannak. Rákerestem az interneten, hogy nincs-e fent egy-két recept véletlenül. Találtam egy 2017-es menüsort, ahol az egyik étel egy mézes-mustáros tészta volt. Kerestem hozzá receptet, de nem annyira szerettem volna húsos kaját enni, szóval kicsit átalakítottam, és ez lett a végeredmény. Azóta ez az egyik kedvenc itthon, remélem nektek is ízleni fog!

Hozzávalók kb. 4 adaghoz:

  • 250 g tészta (én trikolor durum tésztát használtam)
  • 400 g brokkoli (ezt nem kell lemérni, egy fejet szoktam venni)
  • 1 db répa
  • 1 csokor petrezselyem
  • 1 szál újhagyma
  • 2,5 evőkanál mustár
  • 2,5 evőkanál méz
  • 3,5 dl főzőtejszín
  • kevés olaj
  • bors
  • mozzarella (vagy bármilyen sajt)

Elkészítés:

  1. Feltesszük a tésztát főni a csomagolásán található időintervallumnak megfelelően.
  2. A brokkolit megmossuk és rózsáira szedjük. Minél nagyobb darabokban hagyjuk, annál kevésbé esik majd szét. 
  3. A répát megtisztítjuk, és csíkokra vágjuk. Ezt követően a brokkolival együtt feltesszük főni. Forrástól számítva kb. 5-8 perc elég lesz nekik. (Én szoktam ilyenkor hozzáadni egy pici sót, hogy jobban kijöjjön a zöldségek íze, de ez elhagyható.)
  4. Az újhagymát karikára vágjuk, pici sóval és kevés olajjal serpenyőben megpirítjuk. Ez kb. 1-2 percet vesz igénybe, a lényeg, hogy kicsit megpuhuljon.
  5. A hagymához hozzáadjuk a mustárt és a mézet, kevés borsot, majd a tejszínt. (Fontos, hogy megkóstoljuk, és ízlés szerint bátran lehet még hozzá tenni mustárt, mézet vagy fűszert.) Lassú tűzön melegítjük, hozzáadjuk a brokkolit és a répát is. Ha a tejszín felforrt, levesszük a tűzről.
  6. Összekeverjük a szószt a tésztával, majd petrezselymet aprítunk, és a tetejére szórjuk. 
  7. Mozzarellával tálaljuk.

Grillezett zöldségek

A nevükkel ellentétben ezek a zöldségek nem grillen készültek, mégis teljesen olyan érzésem volt, mintha egy nyári sütögetés közepén enném őket. Az étel elkészítési módja az, ami igazán érdekes. Egy nap krumplit szerettem volna enni valami mellé köretnek, de nem volt kedvem a szokásos olajban kisütős vagy főtt verzióhoz. Akkor találtam rá egy nagyon jó elkészítési módra. Rájöttem, hogy ezt nem csak a krumplinál, hanem más zöldségeknél is tudom alkalmazni. Így nem csupán köretet, hanem egy laktató ebédet is tudunk készíteni belőle.

Hozzávalók kb. 3 adaghoz:

  • 3 db nagyobb krumpli
  • 2 db sárgarépa
  • 1 db nagyobb cukkini
  • 2 db vöröshagyma
  • 3 db gomba
  • 1 csokor petrezselyem
  • kakukkfű
  • bors

Elkészítés:

  1. A krumplit meghámozzuk, felkockázzuk. Ezt követően egy serpenyőben felforrósítunk egy kevés olajat és beletesszük. 
  2. A krumplit nagy lángon pirítjuk a serpenyőben pár percig. Fontos, hogy a zöldséget keverés helyett inkább rázogassuk az edényben.
  3. Mikor megpirult, vizet öntünk rá, sózzuk, borsozzuk, teszünk mellé kakukkfüvet. Mire elfő az összes víz, meg is puhul a krumpli. Ha mégsem, akkor teszünk rá még egy pici vizet, és tovább pároljuk.
  4. Még kb. 2 percig pirítjuk, és kész is. 
  5. Ugyanezt megismételjük a répával és a cukkinivel is. Készíthetjük őket együtt is, viszont a cukkini hamarabb meg fog puhulni, mint a répa. Érdemes külön serpenyőben végigcsinálni a folyamatot.
  6. Következő lépésként megpucoljuk a vöröshagymát és felkockázzuk. Serpenyőben pici olajon addig pirítjuk, amíg üveges nem lesz. 
  7. Megtisztítjuk a gombákat, felszeleteljük és hozzáadjuk a hagymához. Kb 4-5 perc alatt barnára pirítjuk.
  8. Összekeverjük a zöldségeket és a gombát. Petrezselymet aprítunk, a tetejére szórjuk, és tálaljuk.

Protipp 1: Ezt az ételt bármilyen általunk kedvelt zöldséggel el tudjuk készíteni. Az egyetlen, ami változik, az a párolás ideje.

Protipp 2: Húsimádó barátaink kedvéért süthetünk mellé csirkemellet, így egy minden igényt kielégítő ételt kaphatunk.

Remélem, a receptek titeket is inspiráltak, hogy elkészítsetek egy-két húsmentes ételt. Kísérletezzetek bátran! A legtöbb recept éppen azért lesz különleges, mert nem követitek pontosan a leírást, beleteszitek a saját személyiségeteket. 

A cikkben szereplő képek Ongai Kata archívumából származnak.

Ongai Kata

Források:

https://cookpad.com/hu/receptek/6392590-mezes-mustaros-csirkes-penne

https://manioka.hu/content/mezes-mustaros-teszta-brokkolival

https://www.nosalty.hu/recept/fuszeres-szaftos-serpenyos-krumpli