A PPK élet-érzés – 2020/21 eseményei

AZ ELTE PPK hallgatóinak lételeme a pezsgés. Elveszünk a matrica rengetegben a Kazinczy utcában, miközben levest eszünk a Bors előtt állva. A Sarkban fröccsöt rendelünk, és a benne felszálló buborékokkal együtt minden gondunk kipukkad. Temérdek programon láthatjuk egymást, a GasztroKulttól kezdve, a VersesEsten át a karibulikig. „Minden, ami ember!” – szól karunk jelmondata. Mi történik akkor, ha ezt a sok-sok filantróp embert pixel-rengetegbe száműzzük a COVID-19 okán? Spoiler: a valódi közösségi szellem az online térre is átkonvertálható.

A 2020/21-es tanév szintén tartogatott számunkra olyan programokat, amelyek által érezhettük, hogy élünk! Ha az online térből és a limitált számú személyes találkozási lehetőségekből ilyen sokat ki tudtunk hozni közösen: bármire képesek vagyunk! Összegyűjtöttük számotokra az év legkiemelkedőbb eseményeit a kar életéből.

A Hallgatói Önkormányzat Alakuló Küldöttgyűlése

A szeptember mindig izgalmas, hiszen a Hallgatói Önkormányzat elnökége összeáll, egy októberi Alakuló Küldöttgyűlés keretein belül. Ebben az évben a tisztségviselőknek nehezebb dolguk volt, mint valaha, mégis: alig várták, hogy elkezdhessék a közös munkát. Egyesek szellemes módon válságstábként emlegették az induló elnökséget. Stáb volt, szerencsére válság végül nem, ahogyan a következőkben bemutatott programok sikere is jelzi.

A válságstáb, avagy az ELTE PPK HÖK elnöksége.

Mentorfelvétel, tábor és tréning

Az első kör, amely 2020-ban lehetőséget biztosított tagfelvételre, az ESN Mentorok csapata volt. Önéletrajz és motivációs levél beadása után a jelentkezők részt vettek egy elbeszélgetésen. A korai felvétel miatt a mentoroknak lehetőségük nyílt offline mentortábort szervezni, Woodstock témában. A nemzetközi légkör, kiegészülve a hippi tematikával emlékezetesre sikeredett. A hallgatók napközben szakmai előadásokon, este pedig csapatépítő játékokon vehettek részt. A tábort követően, év közben online tréningeket, ESN workshopokat biztosítottak nekik, és még egy látogatás is belefért a második szemeszterbe, a Szelfi Múzeumban.

Animátori Kör felvétel

 Az Animátori Kör a kari közösségi élet megszervezése, felpezsdítése érdekében jött létre, emiatt a 2020/21-es tanévben különösen nehéz dolguk volt a tagoknak a közösség összetartásában és a gólyák integrálásában egyaránt. A gólyahét rendhagyó átalakítását követően az Animátori Körbe bekerülni vágyó hallgatók részt vehettek egy fórumon, ahol rövid tájékoztatót hallhattak arról, mire számíthatnak, ha részt vesznek az animátor képzéseken. Ezt követően egy motivációs levél beküldésével és elbeszélgetésen való részvétellel kerülhettek be a képződők közé. Izgalmas történések következtek ezután, hiszen az első közös képződő élményüket egy túra keretében szerezhették meg, Hűvösvölgy szélfútta lankáin barangoltak kis csoportokban. A séta végén ismerkedés, beszélgetés, játék vette kezdetét, majd rövidesen kiderült, hogy az őket vezető animátorok a jövőben nem lesznek közömbösek számukra, ugyanis animátor szüleikkel tartottak az úton. Alapvetően egy évet, tizenkét képzést töltöttek volna együtt, hiszen ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a családok tagjai, a képződők animátorokká váljanak. A következő hetekben bebizonyosodott, hogy az animátor családoknak erre ilyen formában sajnos nem lesz lehetőségük a korlátozások miatt, a támogatás azonban nem szűnt meg a családokban. Folyamatosan kapcsolatban voltak egymással és szüleikkel, segítették egymást mind közösségi, mind tanulmányi téren. Ez a koronavírus-járvány idején óriási érték. A szülők beszélgetős és játékos alkalmakat szerveztek a képződőknek, és ha volt rá lehetőség, találkoztak is. Az Animátori Kör tagjai online karibulikkal vészelték át a karantént, nosztalgikus képvetítésekkel fűszerezve. Tavasszal pedig sor került az animátori képzések struktúra- és tartalombeli átalakítására, hogy a 2020/21-es tanévet minél előbb bepótolják, és legalább annyi élményt szerezhessenek a jövőben, mint amennyit ezen két szemeszter alatt szereztek volna.

Online jóga és zsírégető edzés

Igazán jó érzés, ha tudjuk, hogy – bár más koordinátán – társaink velünk együtt mozdulnak, és töltik fel magukat pozitív energiákkal. Ezen gondolatmenet nyomán két esemény is megrendezésre került az online térben, amely a közös testmozgásra adott platformot PPK-s hallgatóknak. Horváth Viki a PPK hallgatója és régóta foglalkozik jóga oktatással. Az ő segítségével valósulhatott meg az Online jóga a testi és szellemi jóllétért esemény. Viki kisugárzása, a szobája falára felfestett mandala és az őt körülölelő növények mindenkinek segítettek a lelassulásban és a testmozgás élményének megélésében. Kertész Ramóna szintén a PPK hallgatója. Fitnesz edző és lételeme a pörgés. Karácsony közeledtével zsírégető edzésen vehettek részt általa a hallgatók. A Zoom-on megrendezésre kerülő órája Online edzés – csinálj helyet a bejglinek címmel valósulhatott meg, hiszen előre létjogosultságot adott az ünnepi menü elfogyasztásának, magas intenzitású edzésével.

League of Legends e-sport mérkőzések

2020 ugyan elvette tőlünk az élő sportesemények izgalmát, viszont lehetőséget adott arra, hogy egy újtípusú programon vehessünk részt. A LOL – vagyis Leauge of Legends – az elmúlt 10 év egyik legnépszerűbb e-sport játéka. Felülnézetes, stratégiai játék, amiben két, 5 fős csapat harcol egymás ellen, egy aréna szerű pályán. A cél az ellenfél bázisán található, úgynevezett „Nexus” elpusztítása. Az első ELTE League of Legends mérkőzésen az IK és a PPK csapata küzdhetett meg egymással, barátságos mérkőzés keretein belül, amelyet két kommentár követett végig. Az alapvetően nem PPK-s szervezésű esemény nagy sikert aratott és az ELTE PPK is rendezett egy hasonló eseményt, PPK League of Legends bajnokság x PPK E-sport Kör címmel. A HÖK sportreferense és az E-sportkör vezetője szervezésének köszönhetően, élő közvetítéssel folyt le az esemény, körülbelül harminc jelentkezővel. A bajnokság hét órán keresztül tartott és ketten közvetítették. A nézők chat-sávon keresztül tudtak egymással beszélgetni a meccsek lefolyásáról. A győztes csapat ötezer forint értékű, játékon belül felhasználható pénzt kapott. Az eseménynek folyamatosan volt harminc-negyven nézője, sikertörténetnek könyvelhető el.

PersPeKtíva átalakulás és tagfelvétel

A sport mellett a kultúra is virágzásnak indult a karon. Szerkesztőségünk új alapokra helyezte működését. Egy kreatív műhellyé változtunk, témahónapokat vezettünk be. Minden hónapban egy adott témát járunk körbe, minél több perspektívából. Ötleteink a Lumen Kávézóban kezdtek körvonalazódni októberben, majd közösen megvalósítottuk a „Szabadság”, az „Elfogadás” és a „Motiváció” témahónapokat. Néha a közélet mozzanatait írtuk meg, időnként tudományosak voltunk, máskor pedig művészekké vagy ökoharcosokká avanzsáltunk. A vizsgaidőszak elvonulásával tagfelvételt hirdettünk, és csodás új tagokkal gazdagodtunk. Minden hónapban megbeszéléseket tartottunk, online csapatépítőn vettünk részt és megvalósítottuk a „Kihívás”, „Kapcsolat” és „Lenyomat” témahónapokat. Jelenleg a „Határvonal” témahónap cikkeit olvashatjátok, a nyáron pedig új projektek megvalósításába kezdünk.

Mediagroup tagfelvétel

A Mediagroup feladata alapvetően az, hogy megörökítse a PPK-s közösségi élet kiemelkedő mozzanatait videók és képek formájában. Ettől függetlenül a koronavírus-járvány őket sem tántorította el a közös munkától és a tagfelvételtől. A PersPeKtíva „Kapcsolat” témahónapjának vonatkozásában küldhettek képeket és/vagy videókat a lelkes jelentkezők, motivációs levél és referenciamunkák kíséretében. Értékes munkák érkeztek be, és egy elbeszélgetést követően öt új taggal bővült a csapat. Óriási löketet adva a kari lapnak, minden hónapban képeket szolgáltattak a különböző cikkekhez és versekhez, továbbá videóvágásban is segédkeztek a szerkesztőségnek. A Kommunikációs Bizottság ezen felül további, otthon megvalósítható projektekben való részvételre adott lehetőséget az összes tagnak. Portréfotózás három különböző beállítással, épületfotózás, fekete-fehér képek készítése fény-árnyék témában – csak a tagokon múlt, hogy mit hoztak ki mindebből. Munkájukra rövid reflexiót is kaptak kéthetente. A tagok kreativitása szárnyal, már grafikusok is vannak közöttük, amely további újításokra ad lehetőséget.

PPK GIF

Karanténban az online órákon kívül általában csak közeli barátainkkal, néhány csoporttársunkkal tartjuk a kapcsolatot, hiszen nincs lehetőség spontán találkozásokra. A PPK-s összetartozást, identitást mégsem hagytuk veszni. A Kommunikációs Bizottság Széll Tamara elsőéves hallgatóval karöltve életre hívta az ELTE PPK GIF-eket. Ha bármilyen PPK-kompatibilis tevékenységet végzünk, büszkén mutathatjuk meg egymásnak Instagramon. Menő, ha @szialidia rajzai mellett ezúttal @elteppk GIF-ek is megjelennek történeteitekben!

Néhány @elteppk GIF.

Költészet napja

A költészet napja idén a PersPeKtíva szerkesztősége által, a Mediagroup segítségével jöhetett létre. Koncepciónk alapjának azt tekintettük, hogy szerintünk a költészet napja nem csupán egy napot érdemel. A szokásos cikkek és versek mellett költészettel kapcsolatos tartalmakat is láthattak az olvasók a hónapban, amit egy irodalmi kvízzel és egy Poket nyereményjátékkal vezettünk fel követőinknek. Videókat készítettünk, amelyekben kedvenc verseinket olvastuk fel. Együttműködtünk a Mediagrouppal, és bizonyos versekhez az ő képeiket rendeltük hozzá. Az olvasók is küldhettek be nekünk verseket. A hónap végén Babiczky Tibor Csillagkotta című versének sorait szétosztottuk olvasóink között. Egy Mediagroup tag videót készített abból, ahogyan ezek a sorok felolvasásra kerülnek. Mi csonka volt, egész lett. Nagyon örültünk, hogy ilyen sokan tettünk azért, hogy a költészet egynapos reflektorfény helyett egy hónapon keresztül fényárban ússzon.

Olvasóink szavalása. Vágó: Szegedi Zsombor, Mediagroup tag.

Tanulás mint stratégia workshop

A Tanulás mint stratégia – Tedd hatékonyabbá az online tanulásod workshop három Pedagógia BA szakos hallgató szervezésében jött létre. Olyan interaktív, tapasztalatcserén alapuló alkalmakat biztosítottak a résztvevőknek, amelyek által a hallgatók motiváltabbakká válhatnak és könnyebben alakíthatnak ki saját tanulási stratégiát, akár karanténban is. A 12-15 fővel működő, három alkalmas workshopon mindenki bekapcsolódhatott a beszélgetésekbe, a szervezők pedig videókkal, plakátokkal tették színessé és élvezetessé az értékes tudásanyag elsajátításának folyamatát.

Az esemény plakátja.

Delegált képzés

A Delegált Kör tagjai nemcsak az egyetemi élet részesei, hanem az oktatás és a tanulmányok szervezésébe is belelátnak, képviselve ezzel saját és hallgatótársaik érdekeit. A kör képzése idén rekordszámú jelentkezővel indult el, az izoláltság burkából kitörve, óriási lelkesedéssel jelentkeztek be Teams-re a leendő delegáltak. Három alkalmon vehettek részt, majd a negyedik alkalommal számot adhattak tudásukról egy teszt formájában. A Tanulmányi Bizottság – felvértezve a digitalizáció minden eszközével – rengeteg interaktív programmal és közös erővel dolgozott azért, hogy informatív és kreatív képzéseket hívjon életre. A delegáltak a tanulmányi ügyeken és a HÖK munkáján túl megismerkedhettek egymással is, hiszen rengeteg játék és beszélgetés szerepelt a napirendi pontok között. A delegált teszt kitöltését követően minden újdonsült tag digitális oklevelet kapott, amit közösen meg is ünnepeltek, online keretek között. Alig várják a delegált hétvégét, a találkozásokat és az offline oklevél osztást!

A leképződött delegáltak, oklevélosztás után.

Saját online események – Online Pihenő és Álommesélő workshop

Az ELTE PPK-n a hallgatók kulturális vagy sportösztöndíjra pályázva, az egyetem segítségével eseményeket rendezhetnek hallgatótársaik számára. Olyan nagysikerű rendezvényeket hívott életre ez a lehetőség, mint a Sör- és borkóstoló, a Lézerharc, a PPK EKLEKTIK és a Zenés est. A Rendezvényszervező Bizottság idén is teret szeretett volna adni az ilyesfajta, alulról jövő kezdeményezéseknek, virtuálisan. Bármely PPK-s hallgató pályázhatott saját ötletével, és több esemény is megvalósulhatott ennek köszönhetően. Az Online pihenő például három Pedagógia szakos hallgató által került megrendezésre. A három alkalom középpontjában közös beszélgetés, rajzolás, játék állt, a virtuális közösségi élmény megteremtése érdekében. Az Álommesélő workshop ezzel szemben az álomfejtés és mesélés köré összpontosult. A szervezők egy bemutatkozó kör után elméleti hátteret és módszereket ismertettek azzal kapcsolatban, hogy miként és miért álmodunk. Ezt követően kisebb breakout szobákban vitatták meg a résztvevők, hogy mely álmunk volt számunkra fontos, vagy emlékezetes és azt milyen típusba lehet besorolni. Visszatérő álom, jóslatok, rémálmok, tudatos álmodás – érdekes témaköröket jártak körbe.

Az Álommesélő workshop plakátja.

Hajlamosak vagyunk dühöt érezni, amikor a 2020/21-es évre gondolunk, mert az az érzés fog el minket, hogy nyomtalanul eltűnt. Ilyenkor érdemes a képeinket böngészni, a határidő naplónkba lapozni vagy egyszerűen csak visszaemlékezni azokra a pillanatokra, amelyeket a fent leírt események valamelyike adott nekünk. „Mit rózsának hivunk mi, / Bárhogy nevezzük, éppoly illatos.” – a PPK-s hallgató online és offline is PPK-s hallgató marad. Reméljük, hamarosan találkozunk!

A cikkben szereplő képek az ELTE PPK HÖK Facebook oldaláról és az eseményen résztvevők archívumából származnak.

Gyura Réka