Április 28-án az ELTE Gömb aulájában tartották meg a 2022-es ELTE Karriernapot, amelyet az ELTE Karrierközpont szervezett hagyományoknak megfelelően. A rendezvény a pandémia kezdete óta most tudott először jelenléti formában megvalósulni, így sok hallgatóra számíthattak a szervezők. Rövid, reflexív fotóriporteri tudósítás az eseményről.
A rendezvényt az ELTE Karrierközpont Instagram oldalán már az esemény előtti napokban is meghirdették, valamint Facebook oldalán is megnyílt előzetesen az esemény. Instagram oldalukon nyereményjátékot hirdettek, valamint az első 100 látogatónak jegyzetfüzetből és tollból álló ajándékcsomaggal kedveskedtek, amelyet nem titkoltan mi is szerettünk volna bezsebelni (sikerrel is jártunk!).
Helyszín
Fontosnak tartom kiemelni, hogy az esemény helyszín választásával kapcsolatban mennyire ambivalens érzéseink támadtak, belépvén a Gömb aulába. Zsúfoltsági szempontból nehezen átjárható volt a standok között kialakított kis folyosókon közlekedni, a hőmérséklet pedig nem volt túl hívogató fél óra után: délben a szinte teltházas aulának tetőablakos kialakítása miatt a kinti napos és párás időjárásnak köszönhetően arról is folyt a víz, aki egy szál pólóban próbálta átverekedni magát a kialakult hallgatói rengetegen.
Összességében egy nyitottabb téren talán komfortosabb lenne a rendezvény, több időt töltenének a cégek megismerésével a látogatók. Sokakat láttam kifordulni a bejárattól, mert nem kaptak eléggé levegőt, vagy túl meleg volt számukra – amit teljesen meg is értek.
Cégek, kiállítók
Azok számára nyújtott kimagasló élményt a cégekkel való beszélgetés, akik HR, marketing, PR, gazdasági, természettudományi területeken tanulnak főképp – ez a spektrumnak nagyjából a 35-40%-a, így a hallgatóság ezen szeletét célozták meg leginkább.
A humán, bölcsész, pedagógia, pszichológia irányon hallgatók számára a kilátogatás némi csalódottság-érzetet okozhatott. Mint közösségszervezést tanuló, nem is igazán tudták a cégeket képviselők, hogy mi fán terem az, amit az egyetemen hallgatok – így ez a tudáshiány mind a kommunikációnkat megnehezítette, mind a gyakornoki pozíciók lehetséges megpályázásától “elidegenített” minket az a szakma, amit épp elsajátítunk.
Ennek kapcsán jutott eszembe, hogy ha ilyen szervezetek, cégek is megjelennének a Karriernapon, akkor valóban kinőné magát ez a rendezvény a Gömb aulából és akkor már egy szabadtéri megoldás mindenképpen kézenfekvőbb lenne, akár tematizálva a területet és kis “szakmai falvakat” kialakítva. Számos civil és nonprofit szervezet, állami és magán oktatási intézmény jelenhetne meg itt és mutathatná be magát, ezzel színesítve a karriernap palettáját.
Rendezvények és lehetőségek a rendezvényen belül
Napközben délelőtt 10 órától a hallgatók nem csak a kiállítókhoz látogathattak el, de részt vehettek próbainterjún, nyereményjátékokon és félórás blokkokban a kiállítókat képviselők egy-egy kis előadással gazdagították a napot. Záróakkordként 16 órától Limpár Imre előadásán is részt vehettek az érdeklődők.
A kis színpad fényelését és hallhatóságát nem segítette az aula kialakítása, viszont aki elég közel ült, az a beszélgetéseket élvezettel hallgathatta – mi is így tettünk az Információs Hivatal nyitóelőadásán.
Számos hasznos információval gazdagodtunk így is, hogy nem mi voltunk a célközönsége ezeknek a cégeknek és szervezeteknek. Minden kérdésünkre nagyon alaposan és átfogóan válaszoltak, nyitottak voltak a szakmánk iránt és sokszor tudtak a cégeken belül más osztályokon lehetőségeket felvillantani számunkra – összességében nem mentünk el “üres kézzel”. A talpraesett kiállítók és a végtelenül készséges és kedves szervezők folyamatosan odafigyeltek ránk, segítettek megtalálni a hozzánk legjobban passzolók standját és elkalauzoltak minket olyanokhoz is, akikkel kapcsolatban elsőre talán nem is gondoltuk volna, hogy tudunk pár szót váltani.
Na de mégis – egyáltalán nem volt lehetőségünk?
Koránt sincs így: a KSH, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Europass, az EPALE és az EUTAF standjánál hozzánk kapcsolható munkakörökben is kerestek gyakornokokat (az Europass-szel kitelepülő Tempus Közalapítvány és az EPALE is kifejezetten ismeri a mi tevékenységünket). Nagyon nagy érdeklődéssel fordultak a kérdéseink felé és sok esetben olyan szakmai lehetőséget villantottak fel számunkra, amelyre talán nem is gondoltunk, de a portfóliónkba abszolút beépíthető lesz a diplomaszerzés előtt gyakornokként, és az után is teljes állásban. (Azóta az egyik cég fel is keresett telefonon, hogy szívesen megismernének engem, beszélgessünk el – igazán pozitív meglepetés volt ez számomra.).
Gál Panni