Szerencsésen tapasztalhatjuk, hogy egyre divatosabbá válnak a közösségi turik, gardróbvásárok, a fenntartható irány felé történő elmozdulás pedig cégeknél, szervezeteknél illetve a művészeti ágakban is megtapasztalható. Az októberi Turi MUri sikerén felbuzdulva novemberben is megrendezésre került egy gardróbvásár a MU színházban, ami egy közösségi színház, könnyen megközelíthető helyen, Újbudán.
Na de mit is jelent ez a koncepció? Ez az elnevezés egy olyan progresszív színházi struktúra, mely a befogadóval is valamilyen interakcióra törekszik, akár közös eseményekkel, akár közös alkotással, ahogyan az a novemberi OPEN Közösségi- és Részvételi Színház Fesztivál során is megtapasztalható. A honlapon is olvasható, hogy a MU projektjei gyakran társadalmi problémákkal, közügyekkel kapcsolatosak, amely témában a november 12-én tartott Turi Muri közösségi gardróbvásár is illik. Véleményem szerint ez az egyik legjobb módja egy őszi ruhatár frissítésnek, főleg, ha olyan különleges hangulatú helyen történik, mint a MU Színház. Az előtérbe belépve finom kávé illat fogadott, hiszen egy kávézó és (a szezonális időszakban) egy közösségi kert is működik az épületben. A színház aulájában pedig igénybe vehető egy minikönyvtár is, ahol kutatni lehet kincsek után két felvonás között. A Turi MUri esemény magánembereknek szól, ahol bárki bérelhet asztalt és árulhatja már nem használt ruháit, kiegészítőit, de természetesen lehet “csak” vásárolgatni vagy nézelődni is, ráadásul alkudozni is ér! Számomra az esemény az eladókkal folytatott csevegéseken keresztül visszahozta a vásárlás és az öltözködés kreatív, az eladókkal egyfajta személyes kapcsolatot kialakító oldalát, ami az online webshopok miatt ma már a legtöbb esetben nem tapasztalható, pedig a 21. század emberének is nagy szüksége lenne rá.
Mindezt pedig olyan fenntartható módon, ahol a textil-túlfogyasztás helyett új élettörténetek részesei lehetnek a ruhadarabok. Ráadásul nem is akármilyen ruhadarabok, örömmel láttam, hogy sokféle stílusú és szuper minőségű ruha közül bárki találhat olyat, ami passzol az egyéniségéhez. Akkor sem kell aggódni, ha nem kerül eladásra minden termék, a megmaradt darabok a XI. kerületi adományboltokban várják újabb gazdáikat. Úgy gondolom, hogy mindenképpen érdemes figyelemmel követni a színház Facebook oldalát és a honlapon található műsornaptárat, mert ahogy azt Kárpáti Lili színházi közösségfejlesztő elárulta, a sok izgalmas előadás mellett várható még Turi MUri, illetve egyéb fenntarthatósági vonalon mozgó alkalmak is mint növény, könyv, vagy éppen egy karácsonyi alkotói vásár.
Novemberi témahónapunk (“A legjobb hely a városban te vagy”) címére reflektálva mondhatom, hogy megéri az év hűvösebb időszakában is kimozdulni és felkeresni azokat az eseményeket, amelyek leginkább megadják nekünk és a közösségnek is azt a lendületet és inspirációt melyek áthúznak a nehezebb időszakokon. A MU színház pedig minden segítséget megad ehhez.
Fábián Zsófi