Manapság nehéz lehet megtalálni az arany középutat, ahol van ideje az embernek olvasni a munka vagy iskola mellett. Sokszor én is azon kapom magam, hogy a motiváció megvan, időt is tudnék szakítani, de valahogy nem tudom, hogy mit kéne, mihez is lenne kedvem, mi az, ami le tudná kellőképpen kötni a figyelmemet. Ezért elhoztam nektek 5 könyvet, melyek különböző műfajokat ölelnek át, így reményeim szerint mindenki talál kedvének valót.
Joel H. Cohen: Hogyan veszítsünk el egy maratont
Biztos vagyok benne, hogy mindannyian ismeritek a Simpson családot. Joel H. Cohen ennek az ominózus sorozatnak az írója és a producere. Könyvében leírja a történetét, amiben elárulja, miért, hogyan és mikor döntött amellett, hogy maratonfutóvá válik.
A könyv valamilyen szinten egy fejlődéstörténet, kicsit szatirikus, de annál viccesebb köntösbe csomagolva. Cohen betekintést ad egy túlsúllyal küzdő ember életébe, aki nem szeretne életmódot váltani, “csak” lefutni egy maratont.
Rendkívül szórakoztató, igazi simpsoni humorra lehet számítani, hozzá illő vicces grafikákkal. Nagyon könnyű olvasmány, mindössze 242 oldal, de pár nap alatt “elfogyasztható”. Semmiképp sem egy sportkönyvként érdemes tekinteni rá, ezért bátran ajánlom nem futóknak is. Ha bármikor szeretnél jókedvre derülni, megtaláltad a könyved.
Dr. David Perlmutter: Agyépítők
Dr. Perlmutter egy amerikai neurológis, a Gabonaagy szerzője, aki összefüggést talált a bélrendszerben élő baktériumok (mikrobiom) és az idegrendszeri betegségek kialakulása között. Maga a könyv laikusok számára is könnyen érthető. Ugyan vannak benne latin kifejezések, de ezek egyáltalán nem nehezítik meg az olvasást. Terjedelme 310 oldal, ami elsőre lehet soknak tűnik, de amikor egy nap alatt elolvasod a harmadát, nem is tűnik olyan hosszúnak. Mivel elég tudományos a téma, ezért azoknak ajánlanám, akiket érdekel ez az irányzat vagy szeretné jobban megismerni az emberi test működését, netalán ő maga is küzd emésztőrendszeri problémákkal vagy bárkinek, akinek van ideje kb. 1 hét alatt elolvasni.
A könyv nem igényli a Gabonaagy előzetes olvasását, utalások ugyan lesznek a könyvben, de azokat ki is fejti az író. Javarészt a ketogén diétának az előnyeire hívja fel a figyelmet Dr. Perlmutter, de semmiképp nem ajánlom, hogy ezt szentírásként vegyük. Tény, hogy sok embernek bevált, de nem mindenki zsír-fehérje típusú. A szénhidrát típusú egyéneknek nem ajánlott, nem a számára megfelelően fog tudni étkezni és csak jobban megbolygatja, megterheli az emésztőrendszerét. Ilyen drasztikus étrendi változtatást dietetikus vagy gasztroenterológus előzetes felmérése alapján érdemes elkezdeni.
Nagyon érdekesen, nem száraz tényekkel bombázva íródott, így aki eddig ódzkodott a tudományosabb könyvektől annak sincs semmi félnivalója. A további részletekbe nem mennék bele, azt meghagyom Dr. Perlmutternek, ő úgyis jobban ért hozzá.
George Orwell: Állatfarm
Amennyiben kedveled a rövid, szatirikus történelmi regényeket ezt neked találták ki. George Orwell neve valószínűleg sokatok számára ismerősen cseng az 1984 című regénye kapcsán. Az Állatfarm rendkívül jól szemlélteti Orwell munkásságának lényegét, burkolt, de mégis szókimondóan írt a kommunista politikai irányzatról, és annak minden velejárójáról az állatok természetén és viselkedésén keresztül. Nem csoda, hogy Magyarországon 1984-ig nem lehetett kiadni. A regény viszonylag rövid, 144 oldal hosszú, de mondanivalója annál velősebb.
A történet főszereplői egy állatfarm lakói, akik megelégelték a rossz bánásmódot, ezért elkergetik a farm gazdát. Ezzel párhuzamosan felmerül a kérdés, hogy most hogyan tovább. “Minden állat egyenlő!” ez a történet kiindulópontja, a demokrácia. Ez mind szép és jó lenne, de mi történik akkor, ha szép lassan egy ambiciózus malac a hívő körével együtt lépésenként egy diktatúrát épít ki? Az állatok magatehetetlenül nézik a cselekményeket? Egyáltalán észreveszik, hogy mi folyik körülöttünk?
A regényt lapozható könyv formájában ajánlanám, mert érdemes lesz visszalapozni a törvény felolvasások idején.
Konrad Lorenz: A civilizált emberiség nyolc halálos bűne
Konrad Lorenz az etológia atyja 1973-ban írta meg ezt a zseniális társadalomtudományokkal foglalkozó könyvét. A mindössze 116 oldal “tömény társadalomkritika” olyan fantasztikus megvilágításba helyezni az olvasó nézőpontját, hogy szinte hihetetlennek érződik, hogy a könyv 50 éve íródott! Olyan problémákkal foglalkozik, ami a 21. századi ember számára aktuálisabb nem is lehetne, pedig ezek nem újkeletűek. Szóba kerül például a társadalmi elhidegülés, a természet kizsigerelése, a túlnépesedés és az elpuhulás. Ismétlem, a könyv 50 éve íródott!
Fantasztikusabbnál fantasztikusabb megfogalmazások várnak az olvasóra! Szórakoztatóan, érthetően, mégis kellő komolysággal tárja elénk a tényeket Lorenz. Számomra elképesztő és rendkívül érdekfeszítő volt ez a könyv. Korábban nem olvastam hasonló témában, de Lorenz írása annyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy biztosan fogok még.
Az olvasónak szüksége lesz egy csendes helyre, ahol rá tud hangolódni a könyvre, mert sokszor nagyon hosszú mondatokkal magyaráz Lorenz, ami próbára tudja tenni a szövegértő képességet. Ugyanakkor a befektetett energia megtérül. Igazság szerint, ha az itt felsorolt könyvek közül egyet kéne választanom, hogy melyiket kéne mindenkinek elolvasnia, akkor ezt választanám. Egyszerűen hihetetlen!
Gary Chapman: Az öt szeretetnyelv
Ez a kedves kis könyv tökéletes olvasmány a pszichológiai témákat kedvelőknek. Ajánlom mindenkinek, aki szeretné saját magát, esetleg egy szerettét jobban megismerni. Maga a könyv 204 oldalas, de tartalmaz tesztet is, aminek segítségével meg tudjuk állapítani a saját, esetleg mások szeretetnyelvét.
Na, de mi is az a szeretetnyelv? A szeretetnyelv nem más, mint az adott egyén számára mi jelenti a szeretet megtestesülését. Ez az a kifejezésmód, amitől az egyén szeretve érzi magát. Ötféle szeretetnyelvet különböztet meg Chapman:
- elismerő szavak
- minőségi idő
- ajándékozás
- szívességek
- testi érintés
Miért fontos ezt tudni? Hát azért, mert nem mindenkinek ugyanaz a szeretetnyelve, akár egy párkapcsolaton belül, ami hosszú távon konfliktusokhoz és frusztrációhoz vezethet. Gondoljunk csak bele: van egy házaspár, akik nagyon szeretik egymást, de teljesen más a szeretetnyelvük. A nőnek a minőségi idő az elsődleges szeretetnyelve, míg a férfinak az elismerő szavak. Mindenki azt a szeretetet igyekszik elsősorban adni, ami számára a legfontosabb. Tehát a férj sokszor dicséri a feleségét, míg a feleség inkább közös időt szeretne együtt tölteni a másikkal. Nem értik meg egymást, hogy a férjnek miért nem fontos annyira a közös idő, a feleségnek meg miért nem az, hogy ha bókolnak neki.
Ezért érdemes ezzel tisztában lenni, hogy egymás szeretettartályát a “használati utasításnak” megfelelően tudjuk megtölteni. Ha tisztában vagyunk a saját és a párunk szeretetnyelvével hosszú távon egy kiegyensúlyozott és harmonikus kapcsolat lesz a profitunk.
Remélem tudtam érdekes és új könyveket megmutatni nektek! Van itt minden mi szem-szájnak ingere: történelmi, pszichológiai, társadalomtudományi, humoros és biológiai műfaj is. Igyekeztem minél különbözőbb témákat hozni, hogy akár egy eddig nem ismert vagy kevésbé érdekesnek tartott könyvet, szerzőt is közelebb tudjak hozzátok hozni.
Jó mazsolázást és olvasást kívánok mindenkinek!
Nyitrai Réka