Ramy – sorozatajánló

A Ramy című 3 évados sorozat új perspektívából mutatja meg nekünk milyen érzés bolyongani a fiatal felnőtt létben, teszi ezt egyszerre elképesztően szórakoztatóan és elgondolkodtatóan, megspékelve egy szép nagy adag komikummal amitől igazán emlékezetes sorozatélmény marad. 

Nem véletlen, hiszen Ramy Youssef, akit a főszerepben láthatunk, illetve a sorozat írói közt is szerepel, elnyerte a 2019-es legjobb férfi színésznek (televíziós vígjáték-vagy musical sorozat) járó Golden Globe díjat is. 

A történet egy fiatal, New Jerseyben élő második generációs bevándorló muszlim srác szemszögéből mutatja be milyen megküzdeni a millennial lét viszontagságaival. Az első évadban Ramy-n van a hangsúly, aki szeretné gyakorolni hitét, viszont a globalizált világhoz passzoló életformájával nem mindig sikerül ezt összeegyeztetni. Szélsőségek között örlődve próbálja kialakítani saját viszonyát a vallásához, hol megszegve a legszigorúbb előírásokat, hol szüleit is meghökkentő módon betartva azokat. Küzd a társkeresés nehézségeivel és a mentális egészsége sincs éppen virágzó állapotban. 

A kiindulópont alapján nem gondolná az ember, hogy ebből egy comedy kerekedik ki, pedig a nagyon eltalált humor (ami sokszor igencsak fekete) megadja azt a könnyedebb  hangvételt, ami igazán szórakoztatni tudja a nézőt.

A későbbi évadok során megismerjük Ramy családját és baráti körét, ami által különböző generációk és különböző hátterű emberek megküzdési módját is láthatjuk. Például lánytestvére (May Calamawy) révén azt, hogy ő nőként hogyan próbálja megtartani a családi örökségét, azt egy liberális életformával ötvözve. Ramy szüleinek (Hiam Abbass és Amr Waked) pedig gyerekeik kirepülése után meg kell találni újra önmagukat, mind karrier, mind identitás szintjén. Nehezíti ezt az, hogy 25 év után is időnként küzdenek a gondolattal, vajon megérte-e szülőföldjüket hátrahagyni a nem egészen beteljesült amerikai álomért?

A sorozat harmadik évadának kifejezetten jól áll, hogy nagyon ügyesen feszeget több aktuális politikai és kulturális témát is, mint az arab-izraeli konfliktust, vagy a PC kultúrához való viszonyulást. A harmadik évad katartikus lezárására kezd beérni Ramy karakterfejlődése, izgalmas lesz látni, hova fut ki a végén. Bár még hivatalosan nem jelentették be a negyedik évadot, a sorozat sikere, és pozitív kritikai fogadtatása miatt nagy valószínűséggel számíthatunk rá.

Ha szereted, mikor szórakoztató módon tálalják a társadalomkritikát, na meg persze vevő vagy a már-már groteszk humorra, akkor mindenképpen érdemes esélyt adni ennek a sorozatnak.

Fábián Zsófia