NEM virágot akarunk – tudósítás

Az esemény borítóképe, forrás: Facebook

2022 március 11-én negyedik alkalommal rendezte meg szokásos nőnapi eseményét a Nők Egymásért Mozgalom (NEM). A rendezvénynek a Gólya Presszó adott otthont. A NEM virágot akarunk! fantázianevet viselő esemény célja volt, hogy a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos társadalmi problémákra és azok gyakorlati megvalósulásáért tett erőfeszítésekre helyezze a hangsúlyt a sokszor felszínesnek tűnő hagyományos nőnapi gesztusokkal szemben.

Tombola, forrás: Facebook

A Nők Egymásért Mozgalom 2018-ban alakult feminista szervezet, mely plakátkampányokkal és események rendezésével hívja fel a figyelmet a nőket érintő társadalmi nehézségekre. Legyen látható! című kampányuk témája a fizetett és fizetetlen gondoskodási munka, mely sokszor észrevétlen marad – a jelenség a március 11-ei rendezvény programjai során is kiemelt figyelmet kapott.

Pillanatkép – forrás: NEM Facebook

16:30-tól kezdtek szállingózni az érdeklődők – fiatalabbak és idősebbek egyaránt, nem csupán nők – a Gólyába, melynek földszintjén egy kerekasztal-beszélgetés nyitotta a rendezvényt Fekete Dóri, a NEM egyik aktivistája vezetésével. A tanártüntetések feminista szemmel című beszélgetésben Pápai Júlia, Törley Katalin és Ungvári Sára tanárok vettek részt. A több mint egyórás panelbeszélgetés témái között előkerült a tanári hivatás szerves részét képező fizetett és fizetetlen láthatatlan munka, az állami tankönyvek törzsanyaga és a nemek közti egyenlőtlenségek kapcsolata (például az irodalom- és történelemkönyvekben a férfi szerzők, illetve történelmi személyek túlsúlya), illetve a pedagógusmozgalmak szervezésében való női szerepvállalás kérdése is. 

Számomra az esemény legnagyobb pozitívuma ez a beszélgetés volt, mivel az oktatás és a nemek közti egyenlőség kérdésének összekapcsolása új nézőpontból engedte láttatni ezeket a kulcsfontosságú társadalmi témákat. Kifejezetten tetszett, hogy három különböző környezetből érkező pedagógus vett részt a beszélgetésben, így az egyházi és állami gimnáziumok, illetve a szakképzés világa is reprezentációt nyert a témák kifejtése során.

A kerekasztal-beszélgetést követően a földszinten a Varsányi Szirének koncertjét hallgathatták meg a résztvevők. A nőkből álló acappella együttes feldolgozásokkal és saját dalokkal is megörvendeztette közönségét. A stílusokon átívelő műsorban helyet kapott egy népdalokból álló egyveleg és a rendezvény fő fókuszához illően Oláh Ibolya Baby című dala is. Ugyan némileg csökkentette a koncert élvezhetőségét számomra, hogy a különböző blokkok felkonferálását nehezen lehetett hallani a terem színpadhoz közelebbi részén is, összességében jó élményként maradt meg az emlékezetemben. Különösen elnyerte a tetszésem, hogy a Varsányi Szirének a közönséget is bevonták a produkcióba egy dal erejéig – a Royals című dal előadását segíthettük testdobolással.

Workshop – forrás: NEM Facebook
Pillanatkép – forrás: NEM Facebook

A nagytermi beszélgetés és koncertek mellett az emeleten sem maradtunk szívmelengető programlehetőségek nélkül. Lehetőség nyílt a Nők Egymásért Mozgalom vászontáskáinak megszerzésére, illetve tombolajegy vásárlására. A tombolahúzás nyertesei női művészek és grafikusok által felajánlott termékekkel gazdagodtak. Emellett a kisteremben kartonlapok és magazinok felhasználásával készíthettünk plakátokat nőjogi témában. Előkerültek a nemek közötti egyenlőséghez lazábban kapcsolódó témák is, mi például „anti-love” témában készítettünk transzparenst két résztvevővel, akikkel a rendezvényen ismerkedtem meg. A szervezők a testékszerek és tetoválások szerelmeseinek is kedveskedtek, a plakátkészítő asztalok mellett készíthettek új mintákat és piercingeket. 

Összességében a NEM virágot akarunk! egy élvezhető, informatív rendezvényként jellemezhető. Szívből ajánlom mindenkinek a Nők Egymásért Mozgalom eseményeit, ha érdekelnek valakit az emberi jogok és a nemek közti egyenlőség, azért, ha annyira nem, akkor azért érdemes ellátogatni egy programjukra.

Paulik Krisztina