2024. november 8-án került megrendezésre az ESN ELTE Teambuilding Event. Az eseményt Kovács Bence Zoltán és Kóródi Boglár szervezte és az ELTE PPK Kazinczy utcai épületében lett megrendezve, a Napkazyban. Ez egy szépen díszített kis terem, amiben vannak babzsákok, kanapék, székek, asztalok, még vetítő és csocsó is.
Azoknak akik esetleg nem tudják, az ESN az Erasmus Students Network rövidítése. Ez egy olyan non-profit szervezet, ami az egyetemre érkező külföldi diákok segítésével foglalkozik. Európa szerte minden országban jelen vannak több száz egyetemen. Magyarországon egyébként a három legnagyobb szekció az ESN ELTE, az ESN Corvinus, és az ESN BME. A diákok segítése egy mentor hálózaton keresztül történik, melyben az adott egyetem diákjai (a mentorok) segítik az adott országba érkező diákokat az adminisztrációban, az egyetemi életben és tolmácsolásban. Ezen kívül különböző eseményeket is szerveznek, amik segítenek a diákok integrálásában és a baráti kapcsolatok megteremtésében. Jómagam fél éve vagyok tagja a szervezetnek és eddig nagyon pozitív tapasztalataim voltak. Most hogy már ti is tudjátok mi az az ESN, meg is ragadom az alkalmat és elkezdem a beszámolót.
Mivel aznap korán végeztem a teendőimmel, mindenki előtt érkeztem a helyszínre. Először az esemény szervezői érkeztek meg, aztán a kari koordinátorok és a vezetőségi tagok, majd a mentorok. Nagyjából 20-30 ember gyűlt össze. Az elején a mentoroknak ki kellett menni, mert a vezetőségi tagoknak volt az esemény előtt egy zártkörű megbeszélésük. Úgyhogy kimentünk a folyosóra, összetoltuk az asztalokat és játékkal ütöttük el az időt. 15-20 perc múlva behívtak minket és kezdődhettek az előadások.
Az első előadás Kovács Bence Zoltán (aktív önkéntes) és Fekete Boldizsár (a GTK kari koordinátora) tartotta. Az előadás célja az volt, hogy bemutassa az ESN működését úgy, hogy azoknak a mentoroknak is érthető legyen, akik ebben a szemeszterben kezdték meg munkájukat a szervezetben. Beszéltek az ESN felépítéséről és hogy milyen szerepeket lehet vállalni a mentoráláson túl (pl.: kari koordinátor, titkár, esemény szervező stb.), és szó esett az SSO-ról is, ami lényegében az ESN szabálykönyve. Egy nagyon informatív előadás volt, és az utólag hallott visszajelzések alapján el is érte a célját.
Az előadás után tartottunk egy kis szünetet. A szünetben volt lehetőségünk beszélgetni és venni az asztalra kikészített finomságokból. A második előadást Szabó Dominik tartotta, az ESN ELTE jelenlegi elnöke és a közelgő General Assembly-ről beszélt. Domi mesélt a fontosabb programpontokról, a gyűlés főbb témáiról (pl.: a TÓK kari koordinátorának megválasztása) illetve arról, hogy hogyan lehet különböző pozíciókra jelentkezni, hogy zajlik a szavazás és milyen extra felelősséggel jár ezen pozíciók betöltése.
A harmadik előadást Brunn Sarolta tartotta, aki a PR csapat vezetője. Minden ESN eseményen látható grafikát és promóciós anyagot ők készítenek. Sári a Canva nevezetű programról tartott egy workshopot. Röviden bemutatta a működését majd mindannyian kaptunk 20 percet hogy szerkesszünk egy összefoglaló képet. Az összefoglaló kép lényegében olyan képek egy lapra rendezéséből áll, amik valamilyen módon kapcsolódnak hozzád. Legnagyobb szerencsémre pont két PR-os hölgy ült mellettem, úgyhogy viszonylag hamar meg tudtunk (pontosabban megtudták) szerkeszteni a képet.
Mivel nagyon megcsúsztak az idővel, ezért az utolsó két workshop egyszerre lett megtartva. Az egyik workshopot Koródi Boglár (aktív önkéntes) tartotta, nála Morse kódos karkötőket lehetett készíteni. A másik workshop pedig egy szituációs játék volt, amit Hargitai Márton (aktív önkéntes) tartott. Minden csapat kapott egy cetlit, rajta olyan alap adatokkal, amik szükségesek egy esemény megszervezéséhez. Ez viszont nem volt ilyen egyszerű, mert a játékosok helyenként kaptak extra nehezítéseket (pl.: a szponzor visszalépett) és akkor ezekre is megoldást kellett találni.
És ezzel a két workshoppal véget is ért az esemény. Páran még elmentek egy közeli bárba iszogatni/beszélgetni. Én viszont nem vagyok egy nagy iszogatós alkat, úgyhogy elköszöntem a többiektől és hazafelé vettem az irányt.
Összességében egy nagyon informatív és vidám hangulatú eseményen volt alkalmam részt venni. Nagyon örültem, hogy tudtam találkozni régi ismerősökkel és hogy annak ellenére is gazdagodtam új információkkal, hogy nem ez az első évem a szervezetnél. Volt alkalmam beszélni a szervezőkkel is, és azt mondták, hogy terveznek még ehhez hasonló eseményeket szervezni – úgyhogy, ha tagjai vagytok az ESN-nek és szeretnétek többet megtudni a szervezetről, akkor érdemes követni az Instagram oldalt, ugyanis ott kerülnek bejelentésre az aktuális események. Ha pedig nem vagytok ESN tagok, de szívesen foglalkoznátok külföldi hallgatók mentorálásával, akkor legközelebb a tavaszi szemeszter elején tudtok majd jelentkezni. A jelentkezésről és a szervezetről pedig minden információt megtaláltok az elte.esn.hu weboldalon.
Csider Bálint